Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Rezort hospodárstva:Podnikateľskú sféru treba vylepšovať,robíme na tom

Na archívnej snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga Foto: TASR - Jakub Kotian

Hoci si Slovensko vo vzťahu k iným krajinám nepolepšilo, medziročne sa stav krajiny zlepšil, tvrdí hovorca ministerstva.

Bratislava 5. júna (TASR) - Na hodnotenie kvality podnikateľského prostredia si opozičná strana SaS podľa ministerstva hospodárstva účelovo vybrala jeden z mnohých rebríčkov. Ten je podľa rezortu založený nielen na oficiálnych dátach, ale z veľkej miery na anketovom subjektívnom hodnotení, ktoré koordinuje liberálne orientovaná Nadácia F. A. Hayeka.

"Skutočnosť je taká, že podľa reprezentatívneho prieskumu Svetovej banky Doing Business sa napriek poklesu Slovenska v niektorých indikátoroch celková kvalita podnikateľského prostredia mierne zlepšila," uviedol pre TASR hovorca ministerstva Maroš Stano.

Znamená to podľa neho, že aj keď si Slovensko vo vzťahu k iným krajinám nepolepšilo, medziročne sa stav krajiny zlepšil. "Najlepšou odpoveďou na opozičné nekompetentné vyhlásenia a skutočnú kvalitu podnikateľského prostredia je, že na Slovensko prichádzajú noví renomovaní investori ako Amazon a tí, ktorí tu už pôsobia, masívne investujú a rozširujú výrobu, napríklad Volkswagen, aj bez akejkoľvek investičnej podpory štátu," doplnil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Rezort hospodárstva takto reagoval na dnešné vyjadrenia strany SaS, podľa ktorej sa stav podnikateľského prostredia na Slovensku neustále zhoršuje. Poukazujú na to podľa liberálov viaceré prieskumy a najnovšie aj nedávno zverejnená Svetová ročenka konkurencieschopnosti, v ktorej sa Slovensko posunulo oproti minulému roku o 11 priečok nižšie. Spomedzi 63 krajín sa tak Slovenská republika umiestnila na 51. priečke.

„Ministerstvo hospodárstva si uvedomuje, že podnikateľské prostredie treba stále vylepšovať a pracuje na tom. Po prvom balíčku 34 opatrení na odstránenie zbytočnej byrokracie, ktorý má podnikateľom ušetriť 44 miliónov eur, ale aj čas a energiu, plánujeme predstaviť ďalšie," avizoval minister Žiga.

Na všetkých opatreniach podľa jeho slov rezort spolupracuje a konzultuje ich s podnikateľmi. "Opatrenia budú zohľadňovať ich reálne problémy," dodal šéf rezortu.

Strana SaS pritom podľa ministerstva "zabudla" spomenúť, že napríklad OECD v rámci Regulatory Policy Review chváli Slovensko za transparentný proces prijímania zákonov. "Rovnako v rámci Európskeho semestra vydáva Európska komisia (EK) každoročné hodnotenie reforiem členských krajín. Podľa správy EK Slovensko v roku 2016 zaznamenalo 5. najvyšší rast HDP v rámci EÚ a pokles miery nezamestnanosti pod priemer eurozóny," doplnil Stano.

V oblasti správy daní chváli podľa neho zníženie daňovej medzery pri výbere DPH či zlepšenie elektronických služieb pre daňovníkov. V oblasti malých a stredných podnikov ako pozitívne hodnotí cielenú podporu týchto podnikov či zavedenie posudzovania vplyvov legislatívy na malé a stredné podniky.

Čo sa týka samotného projektu posudzovania vplyvov legislatívy na podnikateľské prostredie, podľa rezortu je potrebný, pretože súčasná analýza vplyvov nie je podľa ministerstva dostatočná. "Ide o nepresné odhady alebo ich nemožno vyčísliť vôbec a chýbajú aj analytické nástroje. Konečne bude možné vedieť na základe jasných faktov posúdiť dosahy zákonov a dôsledné uplatnenie môže krajinu posunúť na novú úroveň," odôvodnil rezort.