Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Rezort pôdohospodárstva víta sprísnenie praktík v potravinovom reťazci

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: TASR/Jakub Kotian

Poslanci Európskeho parlamentu hlasovaním preukázali, že téma nekalých obchodných praktík sa netýka len Slovenska, ale aj ďalších krajín EÚ, uviedla ministerka Matečná.

Bratislava 8. júna (TASR) - Európsky parlament (EP) v utorok (7. 6.) schválil zintenzívnenie aktivít proti nekalým obchodným praktikám v potravinovom dodávateľskom reťazci. Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná po iniciovaní tejto témy na najvyššej úrovni EÚ víta výsledky hlasovania. Uviedol hovorca MPRV Vladimír Machalík.

"Poslanci Európskeho parlamentu hlasovaním preukázali, že téma nekalých obchodných praktík sa netýka len Slovenska, ale aj ďalších krajín EÚ. Slovensko bude preto aj naďalej vyvíjať iniciatívu, aby sme túto tému riešili na najvyššej európskej úrovni. V oblasti poľnohospodárstva je to jedna z troch priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ," uviedla Matečná. Za správu zahlasovalo až 600 zo 672 prítomných poslancov EP.

"Domnievame sa, že je nevyhnutné prijať rámcové právne predpisy na úrovni EÚ na riešenie nekalých obchodných praktík a zabezpečiť, aby európski poľnohospodári a spotrebitelia mali prospech zo spravodlivých predajných a nákupných podmienok," uvádza sa podľa MPRV v schválenej správe.

Správa tiež podľa slovenského ministerstva pôdohospodárstva poukazuje na to, že nový európsky legislatívny právny rámec nesmie znížiť úroveň ochrany v krajinách, ktoré už prijali národnú legislatívu v boji proti nekalým obchodným podmienkam medzi podnikateľskými subjektmi.

Legislatívu proti nekalým obchodným praktikám má podľa MPRV na národnej úrovni aktuálne zavedených 20 členských štátov EÚ a ďalšie ju plánujú zaviesť. Prax však medzičasom ukázala, že metódy spočívajúce v uplatňovaní samoregulačných mechanizmov, akými je iniciatíva v oblasti dodávateľského reťazca, už dnes na vyriešenie nekalých obchodných praktík nestačia a je potrebné prijať rozhodné a konzistentné kroky, ktorých cieľom je úplne odstránenie nekalých obchodných praktík objavujúcich sa v potravinovom dodávateľskom reťazci v EÚ.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podľa Machalíka podporuje zavedenie právnych predpisov na celoeurópskej úrovni tak, aby bolo zaručené riadne fungovanie trhov, poctivé a transparentné vzťahy medzi všetkými účastníkmi potravinového dodávateľského reťazca.