Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Ekonomika

Rezort práce sa so živnostníkmi dohodol, výdavky sa obmedzia

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Postupne dôjde k zmene vymeriavacieho základu, takzvanú bulharskú konštantu nahradí živnostenský index.

Bratislava 14. júna (TASR) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa dnes podvečer definitívne dohodlo so živnostníkmi na nastavení ich odvodových povinností.

Postupne dôjde k zmene vymeriavacieho základu, takzvanú bulharskú konštantu nahradí živnostenský index a obmedzia sa paušálne výdavky.

Po novom má v priebehu nasledujúcich rokov zaniknúť bulharská konštanta, aktuálne na úrovni 2 pri sociálnych odvodoch, a vo volebnom roku 2016 ju nahradí živnostenský index. Ako upozornil po stretnutí minister práce Ján Richter (Smer-SD), pôjde o postupnú zmenu, najprv sa zníži na 1,9; potom na 1,6 a až následne na definitívu 1,486.

Bulharská konštanta sa využíva pri výpočte vymeriavacieho základu, v súčasnosti je to polovica základu dane. Následne sa z vymeriavacieho základu počítajú jednotlivým živnostníkom odvody. Zmena má podľa dohody nastať aj v tejto oblasti, po novom sa budú odvody počítať z 50 % z tejto sumy, pričom aktuálne sa rátajú zo 44,2 %.

Na stretnutí sa dospelo k rozhodnutiu aj o paušálnych výdavkoch, keďže sa na ňom zúčastnil aj štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini (Smer-SD). Zachovať sa má pôvodný 40-% strop na výdavky, pričom sa obmedzí ich výška. Maximálny mesačný paušál bude 420 eur, čo ročne znamená 5040 eur.

"Výsledok nemá víťazov ani porazených, ale úspechom je umožnenie získania dôstojného budúceho dôchodku a zvýšenie spoločenskej solidarity, pričom sme zohľadnili špecifiká živnostenského stavu," okomentoval výsledok rokovaní minister. Predseda Slovenskej živnostenskej komory Vojtech Gottschall dodal, že na dohodu dostal od živnostenského radu mandát.

Richter na záver zdôraznil, že aj tieto zmeny by mali zamedziť vzniku živností iba z donútenia, a to pre zmenu podmienok a zníženie výhodnosti živnosti v porovnaní s klasickým zamestnaneckým pomerom. V prípade živnostníkov z donútenia ide o skupinu niekoľko tisíc ľudí, ktorí by mohli pracovať aj na trvalý pracovný pomer, avšak sú zamestnávateľmi prinútení robiť na živnosť.