Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

J. RICHTER: Pripravujeme novelu zákona o nelegálnej práci

Foto: TASR/Michal Svítok

Poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý je v súvislosti s efektívnosťou novely skeptický.

Bratislava 24. februára (TASR) - V priebehu prvého polroka tohto roku pôjde do parlamentu novela zákona o nelegálnej práci. V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to povedal minister práce Ján Richter (Smer-SD).

"Zákon bude ďaleko odvážnejší a bude ďaleko viac postihovať nelegálnu prácu," povedal Richter. Mal by sa zvýšiť aj počet kontrolórov inšpektorátu práce, napríklad na stavbách. Opatrenie má pomôcť zvýšiť výber daní a tým zlepšiť bilanciu štátneho rozpočtu.

"Nelegálna práca, to sú potom kešové peniaze. Treba si položiť otázku, odkiaľ má podnikateľ kešové peniaze. Tam môže vo veľmi vážnej miere pomáhať aj minister financií Peter Kažimír," dodal.

Poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý je v súvislosti s efektívnosťou novely skeptický. "Cesta bojovania so šedou ekonomikou v kombinácii zvýšme dane a zároveň pošlime na ľudí viac kontrol, nevedie k výsledku," vyhlásil. "Hovorím to ako človek, ktorý písal prvý zákon o nelegálnej práci," dodal. Riešením je podľa neho skôr zvýhodňovanie nízko platenej práce na daniach a odvodoch. "Chcete zarábať na nízko platenej práci. To sa v praxi nedá a ani iné krajiny to nerobia," podčiarkol.

Richter reagoval, že práve vláda Roberta Fica urobila viacero opatrení na pomoc nízko príjmovým skupinám obyvateľstva.

Na hospodársku krízu treba podľa Richtera reagovať aktívnou politikou na trhu práce

Bratislava 24. februára (TASR) - Na celoeurópsku hospodársku krízu musí vláda reagovať aktívnymi opatreniami na trhu práce. V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD).

"Stále tvrdím, že minister práce a vôbec vláda musia mať pripravené isté návrhy, ktorými budú eliminovať tieto vplyvy, za ktoré sčasti nemôžu, pretože sú širšieho, globálneho charakteru," vyhlásil. "To je politika rozvoja, politika rastu a aktívna politika trhu práce, politika zamestnanosti," dodal.

Upozornil, že v parlamente je novela zákona o službách zamestnanosti. "Chodím, rokujem s konkrétnymi možnými budúcimi investormi. A sú tu aj posledné možnosti, ktoré vyplývajú z europrojektov vzhľadom na končiace programovacie obdobie, ktoré chceme v maximálnej miere využiť čo najefektívnejšie na vytvorenie nových pracovných miest na Slovensku," zdôraznil Richter.

"Zhodneme sa na tom, že situácia v európskej ekonomike ako celku nie je nejaká úžasná," reagoval poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý. "Ale Európa nie je monolit, nie je to ani štát. Sú tu krajiny, ktorým sa darí dobre, patrí medzi ne náš hlavný obchodný partner Nemecko, ale aj Estónsko a máme aj krajiny, ktorým sa v oblasti zamestnanosti nedarí, ako je Grécko a Španielsko," dodal. Aj v Európe, ako pokračoval, sú štáty, ktoré sa v oblasti zamestnanosti snažia robiť progresívne kroky a ktoré sa nesnažia.

Podľa Beblavého by zmeny v Zákonníku práce, ktoré prijala súčasná vláda, mali v čase konjunktúry minimálny vplyv, v čase krízy však spôsobujú problémy. "Vláda naozaj zhoršila úplne zbytočne tento problém," vyhlásil. "Takisto považujem za nezodpovedný spôsob, akým sa menili dane a odvody," dodal.

Richter poznamenal, že problémom je skôr pokles predaja automobilov, na ktorých výrobu je orientovaná veľká časť našej ekonomiky. "Zhodou okolností minulý týždeň bolo rokovanie so zástupcami automobiliek, kde sme si jasne vysvetlili účinnosť Zákonníka práce," uzavrel minister Richter.