Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

J.RICHTER: Sporiteľ v 2.pilieri musí vedieť vyhodnotiť svoju budúcnosť

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: TASR/Martin Baumann

"Dôležité je komunikovať. Myslíme si, že 35 rokov je doba, kedy si človek dokáže za istých okolností aj príjmu nasporiť," uviedol minister práce.

Bratislava 13. júna (TASR) - Vláda otvorením druhého dôchodkového piliera dala občanom možnosť, aby z neho vystúpili alebo do neho vstúpili. Druhý pilier pritom bude otvorený už len do pondelka (15.6.). Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) je druhý pilier dobrá vec, ale len pre presne pomenované kategórie sporiteľov. Výhodný je najmä pre tých, ktorí si v ňom môžu sporiť aspoň 25 rokov a zarábajú viac ako je priemerná mzda. Skonštatoval to v dnešných Sobotných dialógoch RTVS. "Terajší zákon dáva možnosť rozhodnúť sa, 35 rokov je konečná, kde sa musí občan rozhodnúť a povedať, či chce prvý, alebo druhý pilier. Každý jeden človek musí do istej miery byť schopný a zhodnotiť si svoj budúci vývoj aj z hľadiska výhodnosti," poznamenal Richter.

Podľa jeho slov bolo potrebné ľuďom viac vysvetľovať výhody a nevýhody druhého piliera. Nemyslí si však, že vstúpenie do druhého piliera by malo byť povinné. "Dôležité je komunikovať. Myslíme si, že 35 rokov je doba, kedy si človek dokáže za istých okolností aj príjmu nasporiť. Mladý človek má šancu a perspektívu sa rozhodnúť. Je dobré rozhodnutie nikomu zo zákona neukladať, kde musí alebo nemusí byť, a tak berie istú zodpovednosť za svoje rozhodnutia," priblížil Richter.

V minulosti bolo zavedené povinné vstúpenie do druhého piliera. "My sme ten systém zaviedli ako povinný a ja si myslím, že tak to bolo správne. Teraz Smer už štvrtýkrát otvoril druhý pilier s argumentom, že sú skupiny ľudí, pre ktorých je nevýhodný," podotkol Július Brocka (KDH). Podľa neho je však pre niektoré skupiny ľudí nevýhodný aj prvý pilier. A to pre každého, kto má nadpriemernú mzdu. "V podstate prvý pilier je pre zamestnanca nevýhodný v tom zmysle, že ho oberá o jeho prostriedky. Veľká skupina ľudí sa cez prvý pilier solidarizuje s ostatnými a teraz Smer-SD trestá tých, ktorí sú v druhom pilieri, pretože myslia zodpovedne na svoju budúcnosť, lebo si uvedomujú, že o 15 alebo 20 rokov prvý pilier môže dopadnúť veľmi zle," tvrdí Brocka.

Prvý pilier je podľa jeho slov neudržateľný a ľudia si musia kombinovať svoje zdroje na dôchodok. Taktiež je presvedčený, že vláda Roberta Fica sporiteľov zavádzala aj informačnými letákmi, ktoré zasielala Sociálna poisťovňa (SP). "Ak 80.000 ľudí vystúpi z druhého piliera, ich nasporené prostriedky, a to bude možno 300 miliónov eur, sa dostanú späť do SP a budú vyplatené na terajšie dôchodky. To znamená, že o to menej bude musieť dotovať stratovú SP štátny rozpočet. A tam je odpoveď, odkiaľ má Robert Fico na jeho sociálne balíčky," dodal Brocka.

Minister práce tieto tvrdenia však odmietol. Podľa jeho slov SP informovala občanov pravdivo. Taktiež uviedol, že súčasná vláda prijala významné opatrenia pre zabezpečenie stability v prvom pilieri. "SP úplne pravdivo informuje, že štát bude garantovať dôchodcom, ktorí budú v prvom pilieri, aj na ďalšie obdobie, že budú mať vyplácaný dôchodok. Štát sa musí postarať o dôchodcov, má na to nástroje," dodal Richter.