Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Ekonomika

RICHTER: V úrazovosti sme zaznamenali najlepšie výsledky za 10 rokov

Z pietneho spomienkového zhromaždenia pri príležitosti Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci za prítomnosti predsedu vlády SR Roberta Fica, ministrov a sociálnych partnerov 11. mája 2015 v kongresovej sále hotela SOREA REGIA v Bratislave. Na stretnutí si uctili pamiatku ľudí, ktorí pri výkone svojho povolania prišli o život, získali chorobu z povolania alebo utrpeli zranenie. Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter počas príhovoru. Foto: TASR

Výsledky pripísal Stratégii bezpečnosti ochrany zdravia pri práci, ktorú prijala vláda Smeru v roku 2014 a má, ako povedal, svoje "konkrétne nástroje a priority".

Bratislava 11. mája (TASR) – Situácia v úrazovosti na pracoviskách je podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) jedna z najlepších za posledných desať rokov. Výsledky pripísal Stratégii bezpečnosti ochrany zdravia pri práci, ktorú prijala vláda Smeru v roku 2014 a má, ako povedal, svoje "konkrétne nástroje a priority". Napriek dobrým výsledkom treba podľa neho pokračovať a dôraz klásť na prevenciu.



"Uplatňovať treba všetky kontrolné páky, ktoré majú zástupcovia zamestnancov, teda odbory. Dôležité je tiež, aby si túto filozofiu osvojili aj zamestnávatelia. Ubezpečili nás, že ani im to nie je ľahostajné, keďže každá jedna takáto udalosť ich stojí nemalé finančné prostriedky," povedal Richter TASR po skončení Pietneho zhromaždenia, ktoré sa konalo dnes v Bratislave pri príležitosti Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.


"Neoddeliteľnou súčasťou prevencie je aj predchádzanie chorobám z povolania. Prehodnotili sme celý systém, ktorý súvisí so zatriedením pracovísk z hľadiska jednak nebezpečnosti a vplyvu na zdravie. Prijali sa nové opatrenia, ktoré súvisia s pracovným lekárstvom ako takým, s povinnou kontrolou, povinnou rehabilitáciou," ide, ako povedal Richter, o celý systém opatrení. Trendom je podľa neho ozdravovať pracovné prostredie, prijímať ekologické opatrenia, ktoré by mali pozitívny vplyv na zamestnancov. "Počet ľudí, ktorí sa dostali do zdravotných ťažkostí pod vplyvom pracovných procesov a prostredia, je klesajúci," konštatoval. Pripomenul, že na pracovné úrazy má vplyv aj výskyt čiernej práce, ale aj obchádzanie klasického, štandardného zamestnávania ľudí, či iné faktory, ktoré môžu súvisieť s porušovaním Zákonníka práce. "Napríklad nevyplácanie minimálnej mzdy, na ktorú má zamestnanec zákonný nárok," zdôraznil. Podľa Richtera sú to všetko atribúty, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú aj pracovnú úrazovosť na Slovensku.