Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Ročný cieľ výroby Toyoty zasiahol nedostatok čipov

Na archívnej snímke z 15. januára 2021 žena pózuje v predajni japonskej automobilky Toyota v Tokiu. Foto: TASR/AP

Cieľ na budúci mesiac je však stále vyšší ako 668.000 áut, ktoré Toyota vyrobila vo februári 2021, pretože sa snaží nahradiť stratenú produkciu v dôsledku nedostatku polovodičov.

Tokio 18. januára (TASR) - Japonská Toyota, najväčšia svetová automobilka z hľadiska predaja, v utorok oznámila, že už neočakáva splnenie svojho ročného výrobného cieľa, pretože ju brzdia problémy s dodávkami čipov.

Celosvetový nedostatok mikročipov, základných komponentov moderných automobilov, prinútil mnohých výrobcov vrátane Toyoty spomaliť alebo dočasne zastaviť výrobu.

Japonský gigant vlani v septembri znížil cieľ pre počet vozidiel, ktoré chce vyrobiť za finančný rok do konca marca 2022 na 9 miliónov z 9,3 milióna kusov. V utorok však spoločnosť uviedla, že je nepravdepodobné, aby splnila aj tento cieľ.

Pre pokračujúce problémy s dodávkami polovodičov Toyota znížila svoj cieľ globálnej výroby v mesiaci február 2022 na približne 700.000 kusov, čo je zhruba o 150.000 menej ako predtým.

"V dôsledku tejto revízie sa očakáva, že prognóza výroby za celý fiškálny rok (do konca marca 2022) bude nižšia ako predchádzajúca prognóza 9 miliónov kusov," uvádza sa v správe.

Cieľ na budúci mesiac je však stále vyšší ako 668.000 áut, ktoré Toyota vyrobila vo februári 2021, pretože sa snaží nahradiť stratenú produkciu v dôsledku nedostatku polovodičov a blokád spojených s pandémiou nového koronavírusu v dodávateľských firmách v juhovýchodnej Ázii.

Tieto ciele sú len pre vozidlá Toyota a Lexus, nie pre ostatné značky automobilovej skupiny Daihatsu a Hino.

Toyota tiež informovala, že na budúci mesiac na niekoľko dní zastaví prevádzku na 11 výrobných linkách v ôsmich zo 14 japonských závodov.

Spoločnosť sa čo "najúprimnejšie ospravedlňuje zákazníkom a dodávateľom za rôzne nepríjemnosti, ktoré môžu tieto úpravy spôsobiť".