Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Rok 2014 prinesie ekonomike dôvod na radosť

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Neistota v súvislosti s fiškálnou pozíciou USA však stále pretrváva. K tomu sa pridáva fakt, že politikom sa ešte stále nepodarilo priniesť trvalejšie riešenie otázky dlhového stropu

Bratislava 28. novembra (TASR) - V roku 2014 bude pokračovať zotavovanie vyspelých ekonomík. Preto analytici očakávajú rýchlejší rast svetovej ekonomiky, ako tomu bolo tento rok.

Podľa Mateja Vargu z Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti ekonomika Spojených štátov naberá druhý dych a mala by zaznamenať silnejší rast reálneho HDP (prognóza analytikov z Bloombergu), ktorý sa momentálne pohybuje pre rok 2014 na úrovni 2,6 %. Očakávania hovoria, že rok 2013 sa skončí s 1,7-% rastom. Spojené štáty čelili v tomto roku prísnejšej fiškálnej politike. Zvýšili dane z miezd, zoškrtali štátne výdavky, a to sa odzrkadlilo v slabšom hospodárskom raste. Na druhej strane sa však vďaka tomu USA podarilo výrazne znížiť rozpočtový deficit. Napriek všetkým zaťažkávajúcim skúškam sa americká ekonomika vzchopila a vytvorila primeraný rast. K rastu ekonomiky prispela podpora realitným trhom, klesajúca nezamestnanosť a rast predaja áut. Uvedené negatívne efekty sa v budúcom roku zmiernia, čo americkej ekonomike umožní využiť jej skutočný potenciál. Rok 2014 ukáže, či Američania dokážu túto príležitosť využiť.

Eurozóna znižuje úrokové sadzby a vplyv úsporných opatrení. Za odmenu môže očakávať v roku 2014 mierny rast zhruba na úrovni 1 %. Dostáva tak šancu vytvoriť prvý pozitívny výsledok európskej ekonomiky od roku 2011. Za rok 2013 sa stále očakáva pokles o 0,4 %.

Podľa Vargu prím budú hrať cyklické akcie. Ceny rizikových aktív (napr. dlhopisy s rizikovou prirážkou či akcie, atď.) získajú podporu, pretože centrálne banky budú pokračovať v uvoľnenej menovej politike. Príčinou sú aj nedostatočné inflačné tlaky.

Federálny rezervný systém (Fed) pravdepodobne ako prvý nastúpi cestu sprísnenia menovej politiky. Predpokladá sa, že sa zameria na zníženie objemu nákupu dlhopisov (2. kvartál 2014) a zároveň zatlačí na zvýšenie úrokových sadzieb (1. polovica roka 2015). Tým by mali nahrať posilneniu amerického dolára, ale zhoršilo by to vyhliadky pre akcie. Tie nebudú až také priaznivé ako v roku 2013. Obľubu akcií to však zásadne neovplyvní a aj naďalej ostanú preferovanou triedou aktív.

Neistota v súvislosti s fiškálnou pozíciou USA však stále pretrváva. K tomu sa pridáva fakt, že politikom sa ešte stále nepodarilo priniesť trvalejšie riešenie otázky dlhového stropu. Tieto dva aspekty môžu zmariť tak očakávaný rast hospodárstva, ktorý analytici predpovedajú.