Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 20. máj 2025Meniny má Bernard
< sekcia Ekonomika

Rozvoj biometánových staníc je závislý aj od lepšieho využitia odpadov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Aby sa mohli rozvíjať bioplynové a biometánové stanice, je podľa Šošovičku potrebné posilniť prepojenie na odpadové hospodárstvo.

Bratislava 7. októbra (TASR) - Ďalšiemu rozvoju bioplynových či biometánových staníc v súčasnosti bráni končiaca prevádzková podpora pre bioplyn, slabá pre biometán, ale najmä problémy so získavaním odpadov vhodných na výrobu tohto obnoviteľného plynu. Práve biometán vyrobený z odpadov má pridanú hodnotu v podobe obchodovateľného zeleného certifikátu, upozornil v rozhovore pre TASR predseda Slovenskej bioplynovej asociácie Vladimír Šošovička.

Aby sa mohli rozvíjať bioplynové a biometánové stanice, je podľa Šošovičku potrebné posilniť prepojenie na odpadové hospodárstvo. "Nevieme, kde tieto odpady vznikajú, koľko ich je, kde končia. Keď sa konečne zavedie povinný evidenčný systém, bude jednoduchšie určiť, koľko odpadu by bolo možné spracovať v bioplynových staniciach," povedal šéf asociácie. Osobitne vidí Šošovička priestor na rozšírenie výroby bioplynu či biometánu aj vo vyššom využívaní maštaľného hnoja, respektíve podobných odpadov zo živočíšnej výroby.

Biometán vyrobený z vypestovaných surovín má iba hodnotu zemného plynu, čo je približne 40 eur za megawatthodinu. Podľa Šošovičku totiž ide o množstvo usporených emisií oxidu uhličitého (CO2), ktoré tvorí podstatnú hodnotu biometánu. Pokiaľ sa bioplyn vyrába z cielene pestovaných surovín, je úspora CO2 veľmi nízka. Naopak, pokiaľ sa biometán vyrába z odpadu, je hodnota úspor vysoká. Na Slovensku je v súčasnosti okolo 100 bioplynových staníc, no nie všetky sú v prevádzke. Pokiaľ by sa podarilo využiť ich potenciál, mohli by sme podľa šéfa bioplynovej asociácie z ich výroby nahradiť 3 – 5 % celkovej spotreby zemného plynu.

Aby sa bioplyn mohol natlakovať do prenosovej distribučnej sústavy, musí sa technologickou úpravou vyčistiť na biometán. Premena bioplynových staníc na biometánové si ale na výkon jeden megawatt, čo je najčastejší elektrický výkon našich "bioplyniek", vyžiada investíciu od dvoch do 2,5 milióna eur. Z aktuálne otvorenej výzvy plánu obnovy je na túto transformáciu vyčlenených 17 miliónov eur s príspevkom z týchto fondov do výšky maximálne 1,5 milióna eur. Po úspešnej realizácii by tak mohlo k doposiaľ jedinej biometánovej stanici pri Jelšave pribudnúť ďalších 12 alebo 13 biometánových staníc.

I keď sa biometán zatiaľ vo väčšom množstve na Slovensku nevyrába, generálny riaditeľ SPP – distribúcia Martin Hollý na Jesennej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) informoval, že firma už má zmluvy na dodávku biometánu s ďalšími piatimi dodávateľmi. Ktoré stanice to budú, a odkedy začnú plyn do siete dodávať, ale nespresnil. Šošovička pripomenul, že administratívny proces spolu s výstavbou trvá na Slovensku približne dva roky.

Práve možnosť dodávky biometánu do plynárenskej siete je dôležitou podmienkou pre rozhodovanie o investícii do jeho výroby. V súčasnosti sa bioplyn využíva najmä ako palivo do generátorov na výrobu elektriny. Pri dodávkach biometánu je preto dôležitá blízkosť potrubí. Bioplynovým staniciam, ktoré by museli stavať desiatky kilometrov prípojných potrubí, sa preto investícia nevráti.

Ďalšou možnosťou sú dodávky stlačeného biometánu (bioCNG) alebo skvapalneného biometánu (bioLNG). Na tieto technológie sú však potrebné dodatočné vstupné investície a podľa Šošovičku sú návratné až od výkonu zariadenia minimálne niekoľkých bežných slovenských bioplynových staníc.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu

Hlasovania sa zdržalo 11 štátov vrátane SR.

,aktualizované 

- Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody. Za hlasovalo 124 štátov. Na jej prijatie bola potrebné dvojtretinová väčšina 83 hlasov.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa pred jeho telefonátom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby sprísnil sankcie uvalené na Moskvu, pokiaľ nebude súhlasiť s prímerím.

- Stavebné práce na projekte nového visutého mosta spájajúceho taliansku pevninu s ostrovom Sicília by sa mohli začať v lete 2025, uviedol podpredseda talianskej vlády a minister infraštruktúry Matteo Salvini.

- Americký prezident Donald Trump po viac ako dvojhodinovom telefonáte so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom oznámil, že Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a o ukončení vojny.

- V Dánsku zadržali 28-ročného muža na základe podozrení z nákupu dronov, ktoré mali byť určené na teroristický útok palestínskeho militantného hnutia Hamas.

- Hokejisti Česka zvíťazili nad Nemeckom 5:0 v zápase základnej B-skupiny na MS v dánskom Herningu.

- Hokejisti Francúzska po štyroch roku opäť opustia elitnú kategóriu a predstavia sa v A-skupine I. divízie MS. Rozhodla o tom ich prehra 1:3 so Slovinskom.

- Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu. Podľa nich tento krok predstavuje riziko pre zdravotnícky systém Slovenska a môže viesť k izolácii krajiny v prípade ďalších zdravotníckych kríz.

- Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Polícia obvinila mladíka, ktorý v piatok (16. 5.) opitý havaroval na cudzom aute v obci Hniezdne neďaleko Starej Ľubovne.

- Policajti z Komárna odhalili vodiča, ktorý jazdil pod vplyvom drog. Vozidlo upútalo ich pozornosť tým, že náhle zabrzdilo a zastavilo pri krajnici.

- Most na ceste I/18 ponad železničnú trať v Poprade bude po 18.00 h opäť otvorený pre dopravu. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Jana Lukáčová.

- Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

- Izrael po prvýkrát od 2. marca povolí nákladným autám s humanitárnou pomocou vstup do Pásma Gazy.

- Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus telefonicky v pondelok požiadal premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD), aby vláda SR zmenila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o pandemickej dohode.

- Futbalista Denis Vavro podpísal zmluvu s nemeckým Wolfsburgom do roku 2027. Obranca prišiel do bundesligového klubu na hosťovanie do konca sezóny z FC Kodaň a VfL využil opciu na trvalý prestup. Wolfsburg o tom informoval na svojej oficiálnej stránke.

- Bytčianski hasiči zasahovali v pondelok predpoludním pri požiari kamióna v obci Kolárovice. Ako informovalo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline, požiar vznikol v motorovej časti ťahača s plne naloženým návesom.

- Slovenská hokejová reprezentácia sa chce rozlúčiť s prebiehajúcim svetovým šampionátom v pozitívnom svetle. Slovákov čaká v utorok 20. mája od 16.20 h záverečný súboj v štokholmskej A-skupine proti favorizovanému Fínsku.

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje za nezodpovedné dobrovoľne si obmedziť prístup k najnovším vedeckým informáciám a zamedziť si možnosť aktívnej spolupráce s vyspelými krajinami v prípade budúcej pandémie.

- Spojené kráľovstvo a Európska únia v pondelok dosiahli významné dohody zamerané na posilnenie obrannej spolupráce, na uľahčenie obchodu s potravinami a tiež na hraničné kontroly, potvrdila britská vláda.