Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

RRZ chce spustiť korekčný mechanizmus pre rozpočet, MF s tým nesúhlasí

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Fiškálna rada upozorňuje aj na to, že sa verejný dlh stále nachádza v sankčných pásmach, ktoré stanovuje zákon o rozpočtovej zodpovednosti, pričom doteraz neboli prijaté opatrenia na jeho zníženie.

Bratislava 21. júla (TASR) – Štrukturálny deficit za minulý rok dosiahol úroveň 2,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Medziročne sa tak zvýšil už druhý rok po sebe a strednodobý cieľ dosiahnuť vyrovnaný rozpočet nebol dosiahnutý. Zvýšili sa aj výdavky rozpočtu, a to viac ako stanovuje výdavkové pravidlo. Preto by bolo potrebné spustiť korekčný mechanizmus. Vo svojom aktuálnom hodnotení pravidla o vyrovnanom rozpočte to konštatuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Ako vyčíslila RRZ, od roku 2012 dosiahla odchýlka od trajektórie, ktorá by zabezpečila splnenie stanoveného cieľa týkajúceho sa vyrovnaného rozpočtu, takmer 0,6 % HDP. Výdavky rozpočtu od roku 2012 vzrástli o 6,4 percentuálneho bodu, čo je viac ako stanovuje výdavkové pravidlo. Rada do hodnotení pravidla o vyrovnanom rozpočte brala do úvahy aj vplyv opatrení, ktoré odchýlku zvyšujú, ako napríklad znížené príspevky do druhého piliera či budúce očakávané korekcie k EÚ fondom. Brala však do úvahy tiež opatrenia, ktoré môžu odchýlku znížiť, a to lepší výber dane z pridanej hodnoty či vyšší odhad z príjmov daní za minulý rok.

Fiškálna rada upozorňuje aj na to, že sa verejný dlh stále nachádza v sankčných pásmach, ktoré stanovuje zákon o rozpočtovej zodpovednosti, pričom doteraz neboli prijaté opatrenia na jeho zníženie.

"Po zohľadnení všetkých relevantných faktorov v roku 2015 došlo k výraznej odchýlke od trajektórie a bolo by potrebné spustiť korekčný mechanizmus," uviedla RRZ. Tento mechanizmus definuje zákon o rozpočtových pravidlách a pozostáva zo stanovenia limitu verejných výdavkov a opatrení, aby sa výrazná odchýlka upravila. O jeho podobe rozhoduje vláda na návrh rezortu financií.

V apríli tohto roka však došlo k posunu strednodobého rozpočtového cieľa na rok 2019. Podľa rady by bolo vhodné limit výdavkov stanoviť aspoň na úrovni aktuálnych plánov prezentovaných v tohtoročnom Programe stability na roky 2016-2019. "Týmto spôsobom by bolo možné aspoň čiastočne zabezpečiť, aby v budúcnosti nedochádzalo k opätovnému posúvaniu strednodobého cieľa v súlade s princípom fiškálneho kompaktu," dodáva RRZ.

Ministerstvo financií (MF) SR je na rozdiel od rady presvedčené, že pri celkovom hodnotení pravidla vyrovnaného rozpočtu neidentifikovalo výraznú odchýlku.

"Je prirodzené, že viaceré inštitúcie môžu mať v jednotlivých bodoch celkového hodnotenia rôzne názory. Pravidlo vyrovnaného rozpočtu za rok 2015 hodnotila aj Európska komisia, ktorá v rámci celkového hodnotenia neidentifikovala výraznú odchýlku a konštatovala, že nie sú potrebné dodatočné opatrenia," uviedol v stanovisku pre médiá štátny tajomník MF SR Radko Kuruc.

Vládou schválený strednodobý cieľ, v rámci Programu stability na roky 2016 až 2019, podľa rezortu financií z praktického hľadiska neumožňuje aplikáciu korekčného mechanizmu.