Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Ekonomika

Rubeľ pokračuje v oslabovaní, hlavným dôvodom je prepad cien ropy

Výmenné kurzy rubľa voči americkému doláru a euru svietia na elektronickej tabuli pred zmenárňou v centre Moskvy 16. decembra 2014. ni drastické zníženie hlavnej úrokovej sadzby ruskej centrálnej banky nepomohlo zmierniť tlak na ruskú menu, ktorá ďalej padá na nové historické minimá. Informovala o tom agentúra Reuters. Rubeľ na začiatku dnešného obchodovania nakrátko posilnil voči doláru o 9 % vďaka rozhodnutiu centrálnej banky, ktorá zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu až o 650 bázických bodov na 17 % z 10,5 %. Ale ruská mena rýchlo prišla o svoje zisky a znova začala padať.Ruský prezident Vladimir Putin sa domnieva, že za pádom rubľa sú okrem ropy aj špekulanti zo Západu. Slabý rubeľ totiž ohrozuje jeho popularitu, ktorá sa čiastočne opiera o garancie prosperity a stability Ruska. Foto: TASR

Ruský rubeľ pokračuje v oslabovaní. Hlavným dôvodom je prepad cien ropy. Informovala o tom agentúra AP.

Moskva 12. januára (TASR) - Ruský rubeľ pokračuje v oslabovaní. Hlavným dôvodom je prepad cien ropy. Informovala o tom agentúra AP.

Ruská mena dnes v ranom obchodovaní v Moskve stratila 2 % a obchodovalo sa pri kurze 62,8 RUB/USD.

Kurz rubľa padá pre prudké zlacňovanie čierneho zlata a západné sankcie voči Moskve v súvislosti s ukrajinskou krízou. Rubeľ bol vlani spoločne s ukrajinskou hrivnou menou, ktorá najviac na svete oslabila.

Agentúra Fitch Ratings minulý týždeň znížila rating Ruska na najnižšiu investičnú úroveň z dôvodu zhoršenia ekonomických vyhliadok. To znamená, že v prípade ďalšieho zníženia hodnotenia úverovej bonity sa rating krajiny ocitne v špekulatívnom pásme.

Ruská vláda očakáva, že domáca ekonomika tento rok klesne o viac než 4 %, ak ceny ropy zostanú na svojich terajších úrovniach.

Ruská centrálna banka sa snažila zastaviť pád rubľa prudkým zvýšením úrokových sadzieb a intervenciami na devízovom trhu.