Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Ruskí podnikatelia sú zúfalí z Putinovej politiky, stratili miliardy

Moskovský Kremeľ Foto: TASR/AP

Rusko nemá obavy, že dostane nálepku sponzor terorizmu.

Moskva 21. júla (TASR) - Bohatí ruskí podnikatelia sú čoraz zúfalejší z politiky prezidenta Vladimira Putina voči Ukrajine, ktorá môže mať za následok dlhodobé sankcie.

Ale pre obavy z represálií sa to neodvážia povedať nahlas, konštatuje agentúra Bloomberg.

Ak Putin neurobí nič, aby pomohol ukončiť konflikt na Ukrajine po zostrelení malajzijského civilného lietadla nad povstaleckým územím, riskuje, že sa stane "vydedencom" na medzinárodnej scéne. Podobne ako bieloruský prezident Aleksander Lukašenko, ktorého v USA prezývajú posledný európsky diktátor. Agentúre Bloomberg to povedal jeden z ruských miliardárov pod podmienkou zachovania anonymity. "To, čo sa deje, je zlé pre podnikanie a zlé aj pre Rusko," vyhlásil miliardár.

Zdesenie z vývoja ruskej politiky

Aj Igor Bunin z moskovského politologického inštitútu potvrdil, že podnikateľská elita je zdesená zo súčasného vývoja ruskej politiky. Strach z pomsty ich však núti mlčať. "Akýkoľvek náznak rebélie a zrazia ich na kolená," povedal Bunin.

Pri zostrelení lietadla Boeing-777 spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou, ktorú majú v rukách povstalci, zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Tento čin vyvolal obavy z ďalších sankcií USA voči ruským firmám a podnikateľom blízkych Putinovi. Americký minister zahraničných vecí John Kerry cez víkend vyhlásil, že podľa zatiaľ dostupných dôkazov zostrelili lietadlo separatisti raketovým systém z Ruska. A britský minister obrany Michael Fallon v rozhovore pre nedeľník Mail on Sunday obvinil Putina, že "sponzoruje terorizmus."

Na snímke sprava ruský prezident Vladimir Putin a ruský premiér Dmitrij Medvedev na Červenom námestí v Moskve počas osláv Dňa víťazstva nad fašizmom v piatok 9. mája 2014.
Foto: TASR/AP


Moskva nemá obavy

Za štát sponzorujúci terorizmu Británia v minulosti označila len Líbyu za vlády Muammara Kaddáfího, a tiež Irán. Podľa významného analytika Timothyho Asha slová ministra Fallona naznačujú zmenu britského postoja k Moskve, ktorá môže mať vážne dôsledky pre Rusko aj firmy, ktoré spolupracujú s ruskými spoločnosťami.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov na to reagoval vyhlásením, že Rusko nemá obavy, že dostane nálepku sponzor terorizmu.

Faktom je, že Európska únia (EÚ) zaviedla proti Rusku oveľa miernejšie sankcie ako USA. Dôvodom je odmietavý postoj Talianska a Rakúska, ktoré sú závislé od dodávok energií z Ruska. No Británia spolu s Holandskom začínajú vyvíjať tlak na Brusel, aby pritvrdil svoje kroky proti Moskve. Väčšina obetí na palube malajzijského lietadla, až 193, bola totiž z Holandska a 10 ľudí pochádzalo z Británie.

Ilustračné foto
Foto: TASR/AP


Dôsledky sankcií

Spojené štáty už uvalili sankcie na ruské štátne firmy a členov Putinovho užšieho kruhu, na čele s miliardármi Gennadijom Timčenkom a Arkadijom Rotenbergom. V dôsledku sankcií tak firma Novatek, ruský producent plynu, v ktorom má svoj podiel aj Timčenko, stratila prístup na americké dlhopisové trhy.

Podľa odhadu agentúry Bloomberg, 19 najbohatších Rusov prišlo pre otrasy na trhoch, ktoré vyvolal konflikt na Ukrajine, od začiatku roka o 14,5 miliardy USD (10,73 miliardy eur), zatiaľ čo majetok 64 najbohatších Američanov sa zvýšil o 65,5 miliardy USD.