Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

Rusko začne dovážať iránsku ropu výmenou za potraviny a produkty

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva už v apríli ohlásila, že začala s uplatňovaním dohody, v rámci ktorej bude dovážať najviac 500.000 barelov denne výmenou za ruské výrobky v zodpovedajúcej hodnote.

Dubaj 7. júna (TASR) - Rusko v nadchádzajúcom týždni začne dovážať iránsku ropu na základe dohody o výmene ropy za potraviny. "Rusko začne dovážať ropu z Iránu tento týždeň," povedal iránsky minister ropného priemyslu Bížan Zangane po návrate zo stretnutia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo Viedni. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa jeho slov sa s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom vo Viedni dohodli, že Rusko bude kupovať najviac 500.000 barelov iránskej ropy denne výmenou za hotovosť, za ktorú Irán následne nakúpi ruský tovar, ako oceľ, pšenicu či ropné produkty.

Moskva už v apríli ohlásila, že začala s uplatňovaním dohody, v rámci ktorej bude dovážať najviac 500.000 barelov denne výmenou za ruské výrobky v zodpovedajúcej hodnote. Podľa obchodníkov však doteraz žiadna výmena nenastala.

Export iránskej ropy od roka 2012 klesol o viac než polovicu na zhruba 1,1 milióna barelov denne. Dôvodom sú sankcie západných štátov pre sporný jadrový program Iránu. Irán a šesť ďalších krajín, vrátane Ruska, v apríli tohto roka dosiahli dočasnú dohodu a pracujú na jej definitívnej podobe, ktorá by mohla zrušiť sankcie ešte tento mesiac. Zostáva však niekoľko trecích plôch a Teherán sa súbežne s rokovaniami snaží vytvoriť akúsi "odolnú ekonomiku", ktorá by prežila pre prípad pokračovania sankcií.

Ako pre Reuters povedali nemenované zdroje, Irán už vyše roka pracoval na barterovej dohode s Ruskom, ktorá by mohla mať hodnotu až 20 miliárd USD (17,83 miliardy eur). Krátko po dosiahnutí dočasnej dohody Rusko zrušilo svoj vlastný zákaz predaja moderných raketových systémov zem-vzduch S-300, za čo si vyslúžilo kritiku západných krajín.