Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

S. Gaborčáková: Potrebujeme reformu aktívnych opatrení trhu práce

Na snímke Soňa Gaborčáková. Foto: TASR/Jakub Kotian

Poslankyňa súhlasí s tým, že kvalifikovaná pracovná sila bude vítaná a potrebná. Tú však už podľa nej vykradli Česi, Poliaci či Maďari.

Bratislava 7. decembra (TASR) – Slovensko potrebuje reformu aktívnych opatrení trhu práce a nastaviť nový trend v politike zamestnanosti. Nemali by sme byť odkázaní na to, kto príde zo zahraničia, ale je nutné Slovensko zatraktívniť tým, ktorí odchádzajú do iných krajín. Uviedla to v rozprave k novele zákona o službách zamestnanosti poslankyňa OĽaNO Soňa Gaborčáková.

Poslankyňa súhlasí s tým, že kvalifikovaná pracovná sila bude vítaná a potrebná. Tú však už podľa nej "vykradli" Česi, Poliaci či Maďari. Veľkou príležitosťou sú pritom podľa nej ľudia, ktorí odchádzajú do zahraničia napríklad na týždňovky a vracajú sa za rodinami na Slovensko. Doplnila, že pre nich je potrebné popracovať na daňovo-odvodových úľavách alebo na benefitoch v podobe toho, že bude štát priateľský k rodinám.

Príležitosťou sú podľa nej aj dlhodobo nezamestnaní, s ktorými však treba pracovať. "Naozaj je potrebné zefektívniť nástroje aktívnych opatrení na trhu práce a pracovať s týmito ľuďmi, pretože už nejde o to, či bude miesto preobsadené, ale je potrebné dať tým ľuďom dôstojný život," skonštatovala s tým, že k tomu je práve potrebná práca.

K novele zároveň v piatok predniesla nezaradená poslankyňa Simona Petrík pozmeňujúci návrh. Navrhuje, aby podmienkou na udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania bola pracovná zmluva dohodnutá s mesačnou mzdou najmenej vo výške priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky v príslušnom odvetví zistenej za predchádzajúci rok. Slovensku totiž podľa Petrík hrozí sociálny dumping. "Považujeme túto novelu za premrhanú príležitosť, pokiaľ ide o rast miezd," podotkla. Podľa nej Slovensko potrebuje pracovnú silu, nie však takú, ktorá bude konkurovať slovenským zamestnancom.