Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Ekonomika

Šance Grécka na dohodu s veriteľmi sú 50 na 50

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Grécka vláda tento týždeň požiadala o tretí záchranný úver z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) a na oplátku poslala veriteľom 13-stranový návrh reforiem, ktoré už schválil aj grécky parlament.

Brusel 11. júla (TASR) - Ministri financií eurozóny, tzv. Euroskupina dnes posúdia žiadosť Grécka o nový záchranný úver. Podľa diplomatických zdrojov sú šance zadlženej krajiny na dohodu s veriteľmi 50 na 50. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.

Atény sa potácajú na pokraji bankrotu, banky v Grécku sú zatvorené a tamojšia vláda neuhradila Medzinárodnému menovému fondu (MMF) júnovú splátku z úveru.

Grécka vláda tento týždeň požiadala o tretí záchranný úver z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) a na oplátku poslala veriteľom 13-stranový návrh reforiem, ktoré už schválil aj grécky parlament. Podľa zdrojov z Bruselu experti veriteľov, ktorí reformný návrh preskúmali, v hodnotiacej správe skonštatovali, že za určitých okolností ho možno považovať za základ pre rokovania o pomoci Grécku.

To vyvolalo nádej na udržanie Grécka v eurozóne, aj keď hovorca nemeckého ministerstva financií upozornil, že výsledok dnešnej schôdze Euroskupiny je úplne otvorený. A ďalší nemenovaný zdroj z Bruselu dodal, že veritelia požadujú od Grécka väčšie záruky, kratšie termíny a oveľa aktívnejšie zavádzanie niektorých bodov gréckeho návrhu.

Rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling pred začiatkom rokovaní vyhlásil, že chce od Grécka garancie, že uskutoční sľubované reformy, keďže predchádzajúce vlády svoje záväzky neplnili. Dodal, že za päť rokov od prvého záchranného úveru už eurozóna dostala veľa reformných návrhov, ktoré Grécko nikdy neuskutočnilo.

Aj štátny tajomník holandského ministerstva financií Eric Wiebes skonštatoval, že holandská aj ďalšie vlády majú vážne obavy o dodržanie sľubov zo strany Grécka. A pripomenul, že návrh reforiem, ktorý Atény veriteľom predložili ani nie pred týždňom, grécki voliči v referende odmietli.

Francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckých novín Die Welt upozornil, že záchranný balík pre Grécko bude musieť zahŕňať aj zníženie jeho dlhovej záťaže. Ale nemecká vláda odmieta reštrukturalizáciu gréckeho dlhu vo forme "klasického haircutu", teda zníženia hodnoty dlhu. Berlín trvá na tom, že neakceptuje žiadnu redukciu skutočnej hodnoty dlhu.

Čo sa týka návrhu reforiem, Macron sa domnieva, že Grécko potrebuje ráznejšie štrukturálne reformy na zvýšenie konkurencieschopnosti svojej ekonomiky a za rovnako dôležité považuje aj investície. Dodal, že ak sa Európa nepokúsi urobiť všetko, čo je v jej silách, aby udržala Grécko v eurozóne, bude to krok späť.

Eurokomisár Pierre Moscovici pred schôdzou Euroskupiny vyhlásil, že ministri musia ukázať ochotu a zmysel pre zodpovednosť. Upozornil, že kolaps gréckeho finančného systému pocíti nielen Európa, ale celý svet.

Pre grécku vládu, ktorá síce návrh reforiem v parlamente presadila, ale narazila pritom na odpor u niektorých prominentných členov vládnej strany Syriza, môže byť problém prijať ďalšie úsporné opatrenia. Súčasný návrh reforiem už zahŕňa zvýšenie daní a zníženie výdavkov, vrátane výdavkov na dôchodky, čo kabinet až doteraz odmietal. Navrhované opatrenia určite prinesú ľuďom v Grécku veľa bolesti, ale dohoda s veriteľmi im zase zabezpečí dlhodobú finančnú podporu. Bez nej čaká Grécko štátny bankrot, odchod z eurozóny a oveľa viac utrpenia ako s dohodou.