Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Ekonomika

Sankcie proti Rusku sú za poklesom HDP Nemecka v 2. kvartáli

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa v období apríl-jún znížil o 0,2 % v porovnaní s prvými tromi mesiacmi roka, keď medzikvartálne vzrástol o 0,7 %.

Berlín 22. augusta (TASR) - Prekvapujúci pokles nemeckej ekonomiky v 2. štvrťroku 2014 je pravdepodobne dôsledkom uvalenia sankcií proti Rusku za krízu na Ukrajine. Tá má na svedomí aj oslabenie dôvery v najväčšiu európsku ekonomiku. No aj solídny rast nemeckého hospodárstva v 1. kvartáli tohto roka, vďaka miernej zime, zvýšili porovnávací základ a výsledkom boli slabé čísla za 2. štvrťrok. Uviedlo dnes nemecké ministerstvo financií vo svojej správe, z ktorej cituje agentúra Reuters.

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa v období apríl-jún znížil o 0,2 % v porovnaní s prvými tromi mesiacmi roka, keď medzikvartálne vzrástol o 0,7 %. Tohoročná mierna zima totiž pomohla stavbárom zvýšiť svoju aktivitu už začiatkom roka.

Podľa ministerstva je tak väčší, ako očakávaný pokles HDP v 2. štvrťroku dôsledkom nielen sankcií, ale aj výrazného rastu ekonomiky v prvých troch mesiacoch 2014.

Západné mocnosti po marcovej anexii Krymu Ruskom uvalili sankcie na vybrané ruské firmy a podnikateľov blízkych prezidentovi Vladimirovi Putinovi. A koncom júla rozšírili sankcie aj na ruský energetický a bankový sektor a sektor obrany. Rusko na oplátku zakázalo dovoz všetkých potravín z Európskej únie.

Nemecké ministerstvo financií sa domnieva, že neistota v súvislosti s krízou na Ukrajine pravdepodobne prispela k zníženiu aktivity nemeckého priemyslu v 2. kvartáli tohto roka.

"Keby sa ukrajinská kríza nestupňovala a neboli zavedené ďalšie sankcie, mohli by sme povedať, že pokles ekonomiky bol len dočasný," skonštatovalo ministerstvo, podľa ktorého odhliadnuc od týchto faktorov zostávajú "všeobecné trendy" v nemeckej ekonomike pozitívne.

Nemecký štatistický úrad Destatis minulý týždeň oznámil, že hospodárstvo "ťahali" v 2. kvartáli investície v stavebníctve a zahraničný obchod.

Rainer Sontowski, štátny tajomník ministerstva hospodárstva, zase agentúra Reuters potvrdil, že Berlín nezmenil svoju prognózu na tento rok a stále očakáva rast HDP o 1,8 % aj napriek slabému 2. kvartálu. Aj dva zdroje z vládnej koalície prezradili, že kabinet pozorne sleduje vývoj ekonomiky, ale zatiaľ v ňom nevzbudil žiadne obavy.

Ministerstvo financií predpovedá, že export, ktorý býval hlavným motorom rastu hospodárstva, ale už vlani spomalil, sa pravdepodobne tento rok mierne zvýši vďaka postupnému zotavovaniu globálnej ekonomiky. Oznámilo tiež, že aj napriek poklesu HDP v 2. kvartáli, príjmy Nemecka z daní v júli 2014 vzrástli medziročne o 3,3 % na 45,4 miliardy eur. Dôvodom je vysoká zamestnanosť a v dôsledku toho vyššie spotrebiteľské výdavky, a tým pádom aj vyšší výber dane z pridanej hodnoty.