Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 29. december 2024Meniny má Milada
< sekcia Ekonomika

Živnostníkom by sa mali zrušiť minimálne zdravotné a sociálne odvody

Predseda SaS Richard Sulík Foto: TASR/Martin Baumann

SaS tieto návrhy plánuje postupne predkladať do Národnej rady SR.

Bratislava 16. októbra (TASR) – Zrušenie minimálnych zdravotných a sociálnych odvodov, zrušenie povinného nemocenského poistenia, zavedenie slobody v odpisovaní majetku či predĺženie lehoty na podanie priznania k dani z príjmov - tieto opatrenia patria do balíčka 10 opatrení z dielne opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku. Strana tieto návrhy plánuje postupne predkladať do Národnej rady (NR) SR.

Záujmom strany je, aby na Slovensku podnikalo čo najviac ľudí. "Rozhodli sme sa živnostníkom hodiť záchranné koleso, a to vo forme 10 konkrétnych opatrení," priblížil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predseda SaS Richard Sulík.

Prvých päť opatrení z balíčka je zameraných na zlepšenie situácie živnostníkov v oblasti daní a odvodov. SaS navrhuje zrušiť minimálne zdravotné a sociálne odvody. "Sú najväčšou záťažou pri podnikaní živnostníkov. Živnostník tieto odvody musí platiť aj v čase, keď sa mu nedarí. Takáto položka je pre neho zničujúca. To je aj hlavný dôvod, prečo živnostníci prestávajú podnikať," uviedol podpredseda strany Jozef Mihál.

Zrušiť by sa malo aj platenie povinného nemocenského poistenia. "To je mnohým živnostníkom nanič, je to pre nich zbytočná finančná záťaž. Dávky z nemocenského poistenia nečerpajú, aj keď sú chorí," priblížil Mihál.

Zmeny by mali nastať aj v systéme paušálnych výdavkov. SaS tiež navrhuje opatrenie, ktoré by malo živnostníkov motivovať sporiť si v II. pilieri. "Chceme podporiť živnostníkov v tom, aby si sporili na dôchodok. Navrhujeme zvýšenie nezdaniteľnej časti na dobrovoľné príspevky do II. piliera. Živnostníci budú platiť nižšie dane, ak si budú sami dobrovoľne sporiť v II. pilieri na svoj dôchodok," vysvetlil Mihál.

Súčasťou balíčka sú aj opatrenia, ktoré by mali znížiť administratívnu záťaž podnikateľov. Mala by sa napríklad predĺžiť lehota na podanie priznania k dani z príjmov. V súčasnosti podnikatelia predkladajú daňové priznanie do konca marca, SaS navrhuje túto lehotu predĺžiť do konca apríla. Taktiež by sa mal vytvoriť aj špeciálny zúžený pracovnoprávny vzťah zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú menej ako päť ľudí. Na takýchto zamestnávateľov by sa podľa strany nemali vzťahovať určité ustanovenia zo Zákonníka práce. SaS navrhuje aj zmeny v živnostenskom zákone. Spomedzi viazaných živností by sa mali podľa návrhu SaS vyňať niektoré profesie ako napríklad vyučovanie v odbore umenia či uskutočňovanie krajinno-architektonických sadovníckych diel. Zrušiť by sa mali aj koncesionárske poplatky pre živnostníkov.

Stranou SaS navrhované opatrenia by mali spôsobiť výpadok v rozpočte približne 140 miliónov eur ročne. SaS tento výpadok navrhuje nahradiť dvoma opatreniami. "Spôsobené výpadky navrhujeme vykryť zrušením investičných stimulov a navrhujeme aj obmedzenie vyplácania prídavkov na deti, a to tak, že by prídavky na deti dostávali rodičia len na prvé štyri deti a zároveň by sa suma prídavkov na dieťa znižovala s rastúcim príjmom rodičov," povedal Sulík.