Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Ekonomika

SaS: Prvé dva balíky pomoci pre Grécko boli len drahým kupovaním času

Richard Sulík, archívne foto Foto: TASR/ Michal Svítok

Tretí balík záchrany pre Grécko pritom môže podľa SaS spôsobiť napätie vo vnútri zvyšku eurozóny.

Bratislava 16. júla (TASR) – Riešenie dlhov ďalšími dlhmi, nenaplnenie reforiem, prisilné euro, pošliapanie demokracie a napätie v eurozóne. Toto je podľa strany SaS päť dôvodov prečo tretí záchranný balík pre Grécko nebude fungovať. Strana preto vyzýva vládu, aby novú finančnú pomoc pre Atény nepodporila. "Zadlženosť Grécka stúpne zo 180 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 200 % HDP a pritom už tých 180 % je nesplatiteľných. Teraz je v Grécku ľavicový populista, ktorý bude reformy sabotovať," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii líder SaS Richard Sulík.

Podľa jeho slov najväčším aktuálnym problémom Grécka je silné euro. "Toto nie je možné ani vyriešiť, kým sa bude Grécko nachádzať v eurozóne," podotkol Sulík.

Okrem toho grécky premiér Alexis Tsipras "pošliapal demokratické princípy", pretože získal v referende od ľudu mandát, aby odmietol úsporné opatrenia. "Následne súhlasil s ešte prísnejšími úspornými opatreniami. Toto je hrubé porušenie demokratických princípov," myslí si Sulík.

Tretí balík záchrany pre Grécko pritom môže podľa SaS spôsobiť napätie vo vnútri zvyšku eurozóny. "Fínska vláda zvažuje, že nepodporí tretí balík. My vyzývame vládu, aby ho tiež nepodporila. Iné krajiny sa do toho hrnú, lebo tiež budú možno čoskoro zachraňované. Toto spôsobí pnutia," tvrdí líder SaS.

Strana je zároveň presvedčená, že prvé dva balíky pomoci Grécku boli len drahým kupovaním času. Sulík pripomenul, že ešte donedávna európski lídri tvrdili, že tretí balík pomoci pre Grécko nebude. "Zrazu z ničoho nič, nečakane došlo predsa len k tretiemu záchrannému balíku," povedal Sulík.

SaS skonštatovala, že Grékom bude "vnútená" pôžička na splatenie starých dlhov. Strana pripomenula, že pritom aj Slovensko ručí za dlhy Grécka, a to približne vo výške 1,5 miliardy eur. "S týmito peniazmi sa Slovensko musí rozlúčiť. Ten, kto tvrdí, že to nie je pravda, vyslovene klame. To, čo sa má stať v rámci tretieho balíka je, že Slovensko vystaví ďalšie záruky, aby Gréci mohli splatiť pôžičky, ktoré si nabrali," podotkol Sulík s tým, že toto nie je solidárny krok. "Nie je solidárne, ak chudobnejšie Slovensko má požičiavať bohatšiemu Grécku a tentoraz aj s istotou, že tie peniaze neuvidí," dodal Sulík.