Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

SaS:Zavedenie dane z dividend nebude prospešné pre slovenskú ekonomiku

Predseda strany Sloboda a Solidarity (SaS) Richard Sulík počas tlačovej konferencie Foto: TASR/Branislav Račko

Jozef Mihál je presvedčený, že zavedenie dane poškodí bežných zamestnancov.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Zavedenie dane z dividend vo výške 7 % nebude prospešné pre slovenskú ekonomiku. Predstavuje pre podnikateľov dvojité zdanenie. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila opozičná strana SaS.

Predseda strany Richard Sulík upozornil na to, že v roku 2004, keď bola uvedená do platnosti daňová reforma, tak sa podarilo zrušiť dovtedy platnú daň z dividend. "Slovensko sa v podstate dostalo na prvé miesto v Európe, čo sa týka miery zdanenia. Obrovské nárasty výnosu daní z príjmov právnických osôb spôsobilo zníženie daní z príjmov právnických osôb na 19 % a najmä to spôsobilo zrušenie dane z dividend," skonštatoval Sulík. Vláda však podľa neho v súčasnosti predkladá návrhy zákonov, ktoré predstavujú novú záťaž pre domácich podnikateľov. "Opätovné zavedenie dane z dividend bude pre slovenskú ekonomiku neprospešné," podotkol Sulík. Preto vyzval predsedu SNS Andreja Danka, aby v druhom čítaní za zavedenie tejto dane strana nezahlasovala, keďže v predvolebnom súboji práve SNS sľubovala zlepšenie podnikateľského prostredia.

Jeho stranícky kolega Jozef Mihál je presvedčený, že zavedenie dane poškodí bežných zamestnancov. "Stále sa hovorí o prípade podnikateľov. Nehovorí sa o zamestnancoch. Po novom pri zamestnancovi, keď sa mu vyplatí napríklad 100-eurová dividenda, on bude platiť 19-% prípadne 25-% daň z príjmu. Bude platiť kompletne odvody spolu so svojím zamestnávateľom. Zdravotné aj sociálne," vyčíslil Mihál. Zároveň je presvedčený, že nie je technicky správne urobený prechod z platenia zdravotných odvodov na novú daň.

Podľa Eduarda Hegera (OĽaNO-NOVA) zavedenie dane postihne napríklad spolumajiteľov spoločností s ručením obmedzeným. "Toto opatrenie sa týka desiatok tisíc ľudí. Daň z dividend sa dotkne domácich subjektov a tí sa už teraz boria so zlým podnikateľským prostredím," upozornil Heger s tým, že zavedenie dane neprinesie sľubované zisky do štátneho rozpočtu. "Daň z dividend vyvolá opačný účinok a neprinesie sľubované príjmy. Firmy budú vyplácať menej dividend, prípadne budú zisky prevádzať do iných krajín, kde nie sú dividendy zdanené," predpokladá Heger.

Rezort financií: Dividendy sa v najvyspelejších krajinách zdaňujú bežne



Strana SaS bola súčasťou vlády, ktorá v roku 2011 zaviedla zdravotné odvody na dividendy. V reakcii na dnešnú tlačovú konferenciu strany na to upozornilo Ministerstvo financií (MF) SR.

"My daňou z dividend nahrádzame práve tieto zdravotné odvody, ktoré sú vo výške 14 %. Daň z dividend bude polovičná, teda 7 %. Pri zdravotných odvodoch sa pritom uplatňuje strop na úrovni približne 60.000 eur ročne, čo znamená, že príjem nad touto úrovňou už odvodom nepodlieha. Výsledkom toho môže byť, že akcionári malých a stredných firiem môžu mať vyššiu odvodovú povinnosť ako akcionári veľkých firiem," priblížil tlačový odbor ministerstva.

Podľa rezortu financií je zdaňovanie dividend úplne štandardné v daňových systémoch najvyspelejších krajín sveta. "Ide o bežnú prax. V porovnaní so sadzbami 35 krajín OECD, ktoré uplatňujú sadzbu z dividend, navrhujeme najnižšiu sadzbu, okrem Estónska, kde je ale iný systém. Keď sa pozrieme na okolité krajiny, tak Česká republika a Maďarsko majú sadzbu 15 %, Poľsko 19 % a Rakúsko 25 %," dodalo MF SR.

Zavedenie dane z dividend vo výške 7 % nebude prospešné pre slovenskú ekonomiku. Predstavuje pre podnikateľov dvojité zdanenie. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila opozičná strana SaS.