Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Saudská Arábia bude možno musieť zvýšiť ťažbu ropy, aby pokryla dopyt

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Na príčine sú boje o politickú moc v Líbyi, konflikt v Iraku a útoky na ropovody v tejto krajine, a tiež pretrvávajúce sankcie Západu voči Iránu za jeho jadrový program.

Viedeň 15. júna (TASR) - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na svojom zasadaní tento týždeň ťažobné kvóty nezmenila a ponechala ich na úrovni 30 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. Pre zásobovanie trhu je však oveľa dôležitejšie, či najväčší producent ropy spomedzi štátov OPEC - Saudská Arábia, zareaguje na prípadný výpadok dodávok komodity a zvýši ťažbu, konštatuje agentúra Bloomberg.

Ešte pred šiestimi mesiacmi analytici predpovedali, že Saudská Arábia bude musieť svoju produkciu zredukovať, aby urobila priestor ostatným štátom ropného kartelu a umožnila im dodávať komoditu na svetové trhy. Ale situácia sa zmenila, nepokoje v Líbyi a najnovšie napätie v Iraku, ktorý je druhým najväčším producentom ropy spomedzi členov OPEC, spolu so sankciami proti Iránu signalizujú, že Saudská Arábia bude možno nútená produkciu zvýšiť a nie znížiť.

“Už nejde o to, či Saudská Arábia urobí priestor aj iným producentom, ale či má dostatok kapacity, aby nahradila výpadok dodávok," uviedol Jamie Webster, analytik spoločnosti IHS.

Napriek rozmachu ťažby z bridlíc v USA, vďaka ktorému produkcia ropy v Spojených štátoch dosiahla najvyššiu úroveň za tri desaťročia, zásobovanie iných častí sveta ropu sa zadrháva. Na príčine sú boje o politickú moc v Líbyi, konflikt v Iraku a útoky na ropovody v tejto krajine, a tiež pretrvávajúce sankcie Západu voči Iránu za jeho jadrový program. A hoci zásoby ropy v USA v apríli vzrástli a dosiahli nový rekord, zákaz vývozu komodity zo Spojených štátov tak neumožňuje ich zníženie, čo bráni poklesu cien ropy na trhu.

OPEC svojou produkciou pokrýva zhruba 40 % z celkovej spotreby ropy vo svete. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) odporúča ropnému kartelu, aby v druhej polovici roka zvýšil ťažbu na 30,7 milióna barelov ropy denne. Zásoby ropy vo vyspelých štátoch v apríli totiž klesli na 2,62 milióna barelov a sú najnižšie od roku 2008, keď cena severomorskej ropnej zmesi Brent dosiahla historický najvyššiu úroveň 147,50 USD za barel (108,98 eura).

(1 EUR = 1,3534 USD)