Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

SDKÚ-DS chce znížiť daň z príjmu právnických osôb z 22 na 19 percent

Poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Foto: FOTO TASR/Martin Baumann

Poslanci sú zároveň presvedčení, že zvýšenie sadzby dane neprinieslo do štátneho rozpočtu vyššie príjmy, dokonca naopak.

Bratislava 28. marca (TASR) - Predstavitelia opozičnej SDKÚ-DS Ivan Mikloš a Ivan Štefanec navrhujú zníženie dane z príjmu právnických osôb zo súčasných 22 na 19 percent. Vyplýva to z ich návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý predstavili v závere ôsmeho rokovacieho dňa 33. schôdze NR SR.

Podľa poslancov Slovensko má v porovnaní s ostatnými postkomunistickými krajinami najvyššiu daň z príjmu právnických osôb. "Vláda drasticky zvýšila priame dane z 19 % na 23 %, zdá sa, že si začala uvedomovať túto chybu a znížila daň na 22 %, ale zároveň zaviedla novú daň, daňovú licenciu, čiže de facto daň zo straty, ktorú zásadne odmietame," upozornil Ivan Štefanec.

Poslanci sú zároveň presvedčení, že zvýšenie sadzby dane neprinieslo do štátneho rozpočtu vyššie príjmy, dokonca naopak. Podľa opozičných poslancov sa zhoršilo podnikateľské prostredie, zvýšila sa nezamestnanosť a odchod firiem zo Slovenska. Znížením dane chceli nastoliť stav, ktorý by podľa opozičných zákonodarcov významne pomohol naštartovať slovenskú ekonomiku. "Správnym nastavením sadzby sa v minulosti dosiahol vysoký rast daňových príjmov, pretože sa zjednodušilo podnikateľské prostredie a znížilo sa takzvané optimalizovanie ziskov firiem," uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Štefanec a Mikloš predložili aj ďalší návrh zákona o dani z príjmov. Cieľom tejto novely je odstrániť diskrimináciu živnostníkov, ktorí podnikajú popri zamestnaní a nemôžu si uplatniť pri živnosti stravné, ak si v rovnaký deň uplatnia nárok na stravné lístky u zamestnávateľa v trvalom pracovnom pomere.

Zasadnutie parlamentu bude pokračovať v utorok (1.4.). Hneď ráno sa bude hovoriť o návrhu novely zákona o pozemkových úpravách, ktorú pripravil rezort pôdohospodárstva. Právna norma mení pravidlá pri jednoduchých pozemkových úpravách. Opozičný poslanec Zsolt Simon (Most-Híd) však upozornil na pozmeňujúci návrh, ktorým Smer-SD podľa jeho slov pripraví tisíce ľudí o ich majetok. V návrhu sa píše, že na území bývalého vojenského obvodu (VO) Javorina sa register pre dotknuté katastrálne územie alebo jeho časti zostaví na základe údajov platných ku dňu prechodu vlastníctva dotknutého pozemku na štát. S touto časťou Simon problém nemá. Prekáža mu však, že podľa spomínaného pozmeňovacieho návrhu takto vyhotovený register sa po jeho schválení nezapisuje do katastra nehnuteľností.

"Načo urobiť takýto register, keď ho nezapíšeme do katastra nehnuteľností? Ako vlastník preukáže svoj majetok, keď nebude mať list vlastníctva? Kedy dostane list vlastníctva? Ako bude môcť nakladať so svojím vlastníctvom bez neho? Dokedy bude ministerstvo predávať majetok, ktorý v skutočnosti patrí niekomu inému?" pýtal sa opozičný poslanec.

Na programe 33. schôdze sú ešte desiatky poslaneckých návrhov. Už v utorok by sa malo definitívne rozhodnúť o osude novely Občianskeho zákonníka od poslancov Smeru-SD. Právna norma má nebankovým subjektom sprísniť podmienky pre podnikanie, obmedziť sa majú aj úžerné praktiky.