Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Kumpan: Ak sa nevyrieši spor v ČOV v Nemeckej, hrozí odstávka energií

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Problematická situácia v Nemeckej nastala začiatkom marca, keď PTCHEM z dôvodu nesolventnosti oznámila prerušenie prevádzky ČOV v areáli bývalej rafinérie.

Bratislava/Nemecká 29. marca (TASR) - Ak sa nenájde riešenie sporu o prevádzke čistiarne odpadových vôd (ČOV) v areáli bývalej rafinérie Petrochema Dubová v obci Nemecká v okrese Brezno, sú Slovenské elektrárne – energetické služby (SE-ES) pripravené na konci marca prerušiť dodávky energií pre spoločnosť PTCHEM, ktorá ČOV prevádzkuje. TASR o tom informovala špecialistka komunikácie SE-ES Magdaléna Maruščáková.

Spoločnosť pripomenula, že konštruktívne navrhovali riešenia a predĺžili dobu dodávok elektriny a plynu za dobré slovo. "Nemôžeme na úkor ostatných zákazníkov financovať kolabujúce spoločnosti," uviedol konateľ a výkonný riaditeľ SE-ES Martin Kumpan. Ako dodal, spoločnosť na problém i environmentálne riziko upozorňuje už niekoľko týždňov a o riešenie situácie opakovane žiadala Ministerstvo životného prostredia SR i Ministerstva vnútra SR.

SE-ES eviduje voči prevádzkovateľovi ČOV pohľadávky z titulu neuhradených platieb za dodávku elektriny a plynu ku koncu februára vo výške viac ako 110.000 eur, strata pritom každý deň narastá o ďalších 2000 eur. "Nie sme povinná ani určená osoba, nemôžeme zabezpečovať prevádzku ČOV v areáli Petrochemy Dubová z našich prostriedkov," doplnil Kumpan.

Problematická situácia v Nemeckej nastala začiatkom marca, keď PTCHEM z dôvodu nesolventnosti oznámila prerušenie prevádzky ČOV v areáli bývalej rafinérie. ČOV čistí splaškové vody z miestnej časti Dubová, no zabezpečuje aj čistenie dažďovej vody z gudrónových jám, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli Petrochemy Dubová. Pre hroziacu ekologickú katastrofu a možnosť znečistenia rieky Hron kontaminovanou vodou z odkaliska vyhlásila obec Nemecká mimoriadnu situáciu.

Gudrónové jamy sú skládky odpadu, ktoré vznikli pri spracovaní ropy v areáli rafinérie minerálnych olejov v obci Nemecká. Tá svoju činnosť začala ako štátny podnik v roku 1938, v druhej polovici 20. storočia fungovala pod názvom Petrochema Dubová. Okrem dvojice gudrónových jám v areáli podniku sa ďalšie dve skládky gudrónov nachádzajú v katastri obce Predajná.