Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

DANKO: SNS odmieta predaj časti elektrární zahraničnému investorovi

Archívna snímka. Tabuľa pred vchodom do budovy spoločnosti Slovenské elektrárne 23. júla 2014 v Bratislave. Policajti si do Slovenských elektrární prišli pre dokumenty k privatizácii tejto firmy. Foto: TASR/Michal Svítok

Strategické energetické podniky majú podľa SNS patriť štátu. Zbavenie sa podielov v strategických podnikoch či žiadna snaha o ich opätovné získanie je krokom proti slovenským záujmom, tvrdí Danko.

Bratislava 21. októbra (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) rozhodne odmieta predaj časti Slovenských elektrární (SE) do rúk zahraničných investorov. Pre TASR to uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Strategické energetické podniky majú podľa SNS patriť štátu. "Pripomíname premiérovu kritiku v minulosti ohľadom predaja energetických podnikov zahraničným investorom," konštatoval Danko. Vláda by mala urobiť všetko pre to, aby získala aspoň väčšinový podiel v Slovenských elektrárňach. "Zbavenie sa podielov v strategických podnikoch či žiadna snaha o ich opätovné získanie je krokom proti slovenským záujmom," tvrdí Danko.

Andrej Danko v relácii POLITIKA Tu a teraz.
Foto: Tablet.tv


Zahraniční investori majú podľa neho záujem len o ziskovú časť podniku. "Dnes neziskové Mochovce podľa všetkého chcú použiť ako tlak na zníženie ceny akcií. Navyše, padla aj otázka, či by slovenská vláda bola schopná garantovať riziká spojené s touto atómovou elektrárňou, čo by však vyžadovalo vložiť ďalšie verejné zdroje do projektu," uviedol predseda SNS.

"Je veľmi zvláštne, že na jednej strane minister hospodárstva hovorí o 'pravom čase' na kúpu akcií v SE, ale premiér a minister financií to odmietajú. Rovnako je nelogické hovoriť o posilnení pozície štátu v elektrárňach, avšak bez kúpy časti akcií SE," vysvetlil.

Výzva SNS

"SNS preto vyzýva, aby napriek všetkému vláda urobila všetko pre získanie prinajmenšom väčšinového podielu v SE. Slovensko by už konečne malo napraviť chyby z minulosti, keď rozpredalo rodinné striebro do zahraničných rúk," vyhlásil Danko.

O Slovenské elektrárne prejavili podľa neho záujem českí a čínski investori a ak vláda neurobí patričné opatrenia, aby namiesto nich dostala predávajúcu sa časť podniku do vlastných rúk, "opäť budeme živiť nie seba, ale iných, ani nebudeme mať rozhodujúci vplyv na ceny elektriny".

Veľkoobchodné ceny elektriny podľa Danka patria v SR medzi najvyššie v krajinách EÚ. "Naše domácnosti dávajú v porovnaní s inými krajinami EÚ najväčšiu časť svojich výdavkov práve na energie (16 %)," uzavrel Danko.

Nepredajné elektrárne

Slovenské elektrárne (SE) sú možno aj nepredajné. Uviedol to 1. októbra po rokovaní vlády minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD). "Myslím, že SE ako projekt predaja majú právne nedostatky. A z tohto pohľadu sú možno aj nepredajné," zdôraznil Kažimír v reakcii na medializované vyjadrenia ministra hospodárstva SR Pavla Pavlisa (Smer-SD), že na odkúpenie podielu v SE by sa dali použiť peniaze z predaja štátnych aktív SR.