Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. január 2025Meniny má Dobroslav
< sekcia Ekonomika

Šéf americkej divízie Volkswagenu vedel o emisnom probléme už dávno

Na archívnej snímke Michael Horn Foto: TASR/AP

O probléme bol údajne informovaný už do jari 2014.

Washington 8. októbra (TASR) - Šéf americkej divízie Volkswagenu Michael Horn priznal, že už na začiatku minulého roka sa dozvedel "o nesúlade v oblasti dodržiavania emisných noriem". Informoval o tom server BBC.

V stredu 7. októbra, deň pred dnešným vypočúvaním v Kongrese, Horn uviedol, že o probléme s neplnením emisných noriem ho informovali na jar 2014. Ako však dodal, ubezpečili ho, že inžinieri automobilky budú s úradmi spolupracovať na vyriešení problému. Podrobnosti by mal Horn zverejniť dnes pred členmi Výboru Snemovne reprezentantov pre energetiku a obchod.

Horn uviedol, že fakty sú "mimoriadne znepokojujúce" a "nikdy by nepredpokladal, že niečo také je možné v skupine Volkswagen". Spoločnosť podľa neho prevzala za svoje kroky plnú zodpovednosť a so všetkými úradmi spolupracuje.

Škandál vypukol 18. septembra, keď americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) oznámila, že nemecká firma nainštalovala do vyše 480.000 áut v Spojených štátoch softvér, ktorý počas testovania umožňoval zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. Na celom svete priznala firma 11 miliónov áut s takýmto softvérom, z toho v Nemecku asi 2,8 milióna vozidiel.



Z jednotlivých značiek sa problematický softvér týka v najväčšej miere kmeňovej značky VW, kde spoločnosť potvrdila približne päť miliónov áut. Divízia Audi priznala 2,1 milióna áut a napríklad Škoda asi 1,2 milióna vozidiel.

V dôsledku škandálu odstúpil pred dvoma týždňami výkonný riaditeľ Martin Winterkorn, ktorého vo funkcii nahradil Matthias Müller, pôvodne šéf divízie Porsche. V stredu tento týždeň dozorná rada VW vymenovala svojho nového predsedu, ktorým sa stal niekdajší finančný riaditeľ spoločnosti Hans Dieter Pötsch. V súvislosti so škandálom Pötsch na tlačovej konferencii upozornil, že "potrvá určitý čas, než sa celý škandál podarí vyjasniť".

Okolo 700 Austrálčanov plánuje podať na VW hromadnú žalobu


Okolo 700 vlastníkov áut od nemeckej spoločnosti Volkswagen v Austrálii je pripravených podať na firmu hromadnú žalobu, pričom toto číslo môže ešte vzrásť. S odvolaním sa na právnickú spoločnosť Maurice Blackburn o tom informovali agentúra DPA a portál CarsGuide.

Podľa právnika firmy Damiana Scattiniho automobilka do dnešných dní "neposkytla jasnejšie informácie o tom, ako chce kompenzovať zákazníkov, ktorí by v dôsledku nelegálneho softvéru vo svojich autách mohli prísť o tisíce dolárov, napríklad z dôvodu poklesu hodnoty takéhoto auta v prípade jeho predaja".

Austrálska divízia Volkswagenu tento týždeň potvrdila, že v krajine je nelegálnym softvérom na znižovanie emisií počas testov dotknutých približne 91.000 áut. Väčšinu z nich predstavujú autá kmeňovej značky VW.

Ešte cez víkend nemecká firma oznámila, že pozastavila predaj niektorých dieselových modelov v Austrálii, ktorých by sa emisná kauza mohla týkať. Medzitým austrálska Komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľov (ACCC) začala vyšetrovať, či nedošlo v súvislosti s emisným škandálom VW k zavádzaniu spotrebiteľov. V prípade potvrdenia by to znamenalo začatie právnych krokov voči automobilke a vysoké pokuty. Nemecká spoločnosť kontroluje približne 6 % austrálskeho automobilového trhu.

Austrálska vláda uviedla, že VW pravdepodobne porušil práva spotrebiteľov. Ako však dodala, je na ACCC, aby to potvrdila a rozhodla, či voči firme podnikne právne kroky.

Vláda: Nie je možné tvrdiť,že spotreba základných potravín je ohrozená

Vyplýva to z októbrovej aktualizácie Analýzy cenového vývoja základných druhov potravín z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú v stredu prerokovala a vzala na vedomie vláda.

- Mesto Levice zriadi denné centrum v mestskej časti Čankov. Jeho vybudovanie schválili mestskí poslanci.

- Medzinárodný tím astrofyzikov, v ktorom figurujú aj vedci z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), objavil unikátnu hviezdu, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou zničila svoj vlastný planetárny systém.

- Zmazané dáta z informačného systému Moje eZdravie, týkajúce sa prevádzky mobilných odberových miest (MOM) počas pandémie COVID-19, bude s vysokou pravdepodobnosťou možné obnoviť.

- Do Kosova by v rámci misie Severoatlantickej aliancie KFOR mohlo ísť 150 vojakov Ozbrojených síl (OS) SR a viac ako 80 kusov techniky.

- Opozičné KDH očakáva od ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) plnenie dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ), rozhodnutie o výstavbe novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave či systémové riešenia, týkajúce sa ambulantného sektora.

- Predstavitelia opozičných strán v stredu odovzdali v podateľni Národnej rady (NR) SR podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by chceli vysloviť nedôveru vláde SR.

- Vláda SR v stredu odobrila uzavretie posilnenej dohody o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a Kirgizskou republikou.

- Do sveta ikonických filmov Jamesa Bonda prenesie divákov hudobná šou Martiny Schindlerovej a orchestra Vlada Valoviča.

- Návrat americkej lyžiarky Mikaely Shiffrinovej je po zranení v obrovskom slalome v Killingtone koncom novembra stále nejasný. Pre agentúru APA to uviedla jej hovorkyňa. Situáciu s 99-násobnou víťazkou pretekov Svetového pohára prehodnocujú každý deň.

- Návrh revízie plánu obnovy by mal byť v programe stredajšieho rokovania vlády. Pred zasadnutím kabinetu to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

- Francúzska spoločnosť newcleo podpísala rámcové dohody so slovenskými jadrovými spoločnosťami JAVYS a VÚJE na vývoj a výstavbu štyroch reaktorov štvrtej generácie v Jaslovských Bohuniciach.

- Najvyšší súd (NS) SR uložil v stredu Miroslavovi Vlčekovi za vraždu exmanželky trest väzenia na 25 rokov. Rozsudok prvostupňového súdu, ktorý mu uložil doživotný trest, tak zrušil.

- Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k zahraničnopolitickému ukotveniu SR sa v stredu dopoludnia ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť.

- Raketa Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX vlastnenej milirdárom Elonom Muskom vyniesla v stredu z kozmodrómu na Myse Canaveral dva lunárne pristávacie moduly.

- Platy na Slovensku v minulom roku rástli, no stále 10 % pracujúcich ľudí zarábalo do 970 eur mesačne v hrubom. Štvrtina pracujúcich dostávala vlani plat menej ako 1200 eur.

- Predčasné voľby by boli absolútnou rezignáciou na predvolebné sľuby a plány, ktoré koalícia predložila v programovom vyhlásení vlády.

- Na Najvyššom súde (NS) SR sa v stredu začal odvolací proces s Miroslavom V., obžalovaným z vraždy exmanželky.

- Nemecko sa chystá dodať Ukrajine ďalších 60 riadených striel pre systémy IRIS-T, aby posilnilo jej protivzdušnú obranu proti ruským útokom.

- Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k zahraničnopolitickému ukotveniu Slovenska sa v stredu dopoludnia opäť nepodarilo otvoriť.