Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Ekonomika

Šéf americkej divízie Volkswagenu vedel o emisnom probléme už dávno

Na archívnej snímke Michael Horn Foto: TASR/AP

O probléme bol údajne informovaný už do jari 2014.

Washington 8. októbra (TASR) - Šéf americkej divízie Volkswagenu Michael Horn priznal, že už na začiatku minulého roka sa dozvedel "o nesúlade v oblasti dodržiavania emisných noriem". Informoval o tom server BBC.

V stredu 7. októbra, deň pred dnešným vypočúvaním v Kongrese, Horn uviedol, že o probléme s neplnením emisných noriem ho informovali na jar 2014. Ako však dodal, ubezpečili ho, že inžinieri automobilky budú s úradmi spolupracovať na vyriešení problému. Podrobnosti by mal Horn zverejniť dnes pred členmi Výboru Snemovne reprezentantov pre energetiku a obchod.

Horn uviedol, že fakty sú "mimoriadne znepokojujúce" a "nikdy by nepredpokladal, že niečo také je možné v skupine Volkswagen". Spoločnosť podľa neho prevzala za svoje kroky plnú zodpovednosť a so všetkými úradmi spolupracuje.

Škandál vypukol 18. septembra, keď americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) oznámila, že nemecká firma nainštalovala do vyše 480.000 áut v Spojených štátoch softvér, ktorý počas testovania umožňoval zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. Na celom svete priznala firma 11 miliónov áut s takýmto softvérom, z toho v Nemecku asi 2,8 milióna vozidiel.



Z jednotlivých značiek sa problematický softvér týka v najväčšej miere kmeňovej značky VW, kde spoločnosť potvrdila približne päť miliónov áut. Divízia Audi priznala 2,1 milióna áut a napríklad Škoda asi 1,2 milióna vozidiel.

V dôsledku škandálu odstúpil pred dvoma týždňami výkonný riaditeľ Martin Winterkorn, ktorého vo funkcii nahradil Matthias Müller, pôvodne šéf divízie Porsche. V stredu tento týždeň dozorná rada VW vymenovala svojho nového predsedu, ktorým sa stal niekdajší finančný riaditeľ spoločnosti Hans Dieter Pötsch. V súvislosti so škandálom Pötsch na tlačovej konferencii upozornil, že "potrvá určitý čas, než sa celý škandál podarí vyjasniť".

Okolo 700 Austrálčanov plánuje podať na VW hromadnú žalobu


Okolo 700 vlastníkov áut od nemeckej spoločnosti Volkswagen v Austrálii je pripravených podať na firmu hromadnú žalobu, pričom toto číslo môže ešte vzrásť. S odvolaním sa na právnickú spoločnosť Maurice Blackburn o tom informovali agentúra DPA a portál CarsGuide.

Podľa právnika firmy Damiana Scattiniho automobilka do dnešných dní "neposkytla jasnejšie informácie o tom, ako chce kompenzovať zákazníkov, ktorí by v dôsledku nelegálneho softvéru vo svojich autách mohli prísť o tisíce dolárov, napríklad z dôvodu poklesu hodnoty takéhoto auta v prípade jeho predaja".

Austrálska divízia Volkswagenu tento týždeň potvrdila, že v krajine je nelegálnym softvérom na znižovanie emisií počas testov dotknutých približne 91.000 áut. Väčšinu z nich predstavujú autá kmeňovej značky VW.

Ešte cez víkend nemecká firma oznámila, že pozastavila predaj niektorých dieselových modelov v Austrálii, ktorých by sa emisná kauza mohla týkať. Medzitým austrálska Komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľov (ACCC) začala vyšetrovať, či nedošlo v súvislosti s emisným škandálom VW k zavádzaniu spotrebiteľov. V prípade potvrdenia by to znamenalo začatie právnych krokov voči automobilke a vysoké pokuty. Nemecká spoločnosť kontroluje približne 6 % austrálskeho automobilového trhu.

Austrálska vláda uviedla, že VW pravdepodobne porušil práva spotrebiteľov. Ako však dodala, je na ACCC, aby to potvrdila a rozhodla, či voči firme podnikne právne kroky.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.