Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Ekonomika

Šéf rakúskej hospodárskej komory varuje pred sprísnením sankcií

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Obavy z prípadného ekonomického chaosu v Rusku sa šíria aj v Nemecku a z celej Európy sa začínajú ozývať hlasy vyzývajúce k diplomatickým riešeniam krízy.

Viedeň 30. decembra (TASR) - Predseda Hospodárskej komory Rakúska Christoph Leitl s obavami sleduje sankcie proti Rusku a výslovne varuje pred ich ďalším pritvrdením. Informoval o tom denník Die Presse.

Najväčšiu hrozbu pre rok 2015 vidí Leitl v negatívnej vlastnej dynamike politického a ekonomického napätia. Ruské hospodárstvo v novembri prvýkrát od roka 2009 kleslo a ostrejšie sankcie ho privedú bližšie k hrobu. Prepad rubľa však ohrozuje aj zdravé firmy, ktoré investovali v Rusku. Leitl sa obáva, že spoločnosti musia menové straty zo svojich investícií odpisovať v eurách, nakoľko Kontrolná banka Rakúska, ktorá je ústrednou inštitúciou pre exportné hospodárstvo a kapitálové trhy, zabezpečuje firmy len pred politickými rizikami, a nie pred menovými. Navyše ruskí klienti si môžu v čoraz menšej miere dovoliť kupovať tovar z európskeho dovozu.

Rusko sa v roku 2013 dostalo do prvej desiatky najväčších cieľových trhov rakúskeho exportu, to sa však podľa Leitla čoskoro zmení. "Chcem upozorniť na to, že strata dôvery je najväčšou škodou. Kde je nedôvera, tam to bude ťažké," tvrdí šéf hospodárskej komory. Podľa neho narastá aj hrozba, že sankcie obnovia staré nepriateľstvá.

Obavy z prípadného ekonomického chaosu v Rusku sa šíria aj v Nemecku a z celej Európy sa začínajú ozývať hlasy vyzývajúce k diplomatickým riešeniam krízy. "Situáciu rozhodne neuľahčia požiadavky Ukrajiny na vstup do NATO. Také niečo bodne Rusko priamo do srdca," konštatuje Leitl.

Leitl vyzdvihol postoj rakúskeho prezidenta Heinza Fischera, ktorý taktiež varoval pred pritvrdením sankcií voči Rusku. Podľa jeho slov je "nerozumné a škodlivé" myslieť si, že týmto spôsobom je možné Moskvu tak oslabiť, aby sa dali dosiahnuť vlastné politické ciele. Fischer poukázal na to, že v tejto kríze urobila chyby aj Európska únia. Brusel mal Ukrajine umožniť spolupracovať s Európou aj Ruskom na partnerskom princípe, a nie hodiť na stôl asociačnú dohodu a nechať Ukrajinu voliť medzi členstvom v EÚ a veľkorysou miliardovou ponukou z Moskvy.