Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Šefčovič: Lotyšsko je krajina, ktorá sa z krízy rýchlo dostala

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič FOTO TASR/Michal Svítok

Podpredseda Európskej komisie dodal, že vstup Lotyšska do spoločnej menovej únie by bol dobrým signálom.

Brusel 5. júna (TASR) - Lotyšsko je príkladom krajiny, ktorá sa v pomerne krátkom čase dokázala dostať z hlbokej krízy a zmeniť k lepšiemu základné makroekonomické parametre. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič na adresu dnešného rozhodnutia komisie odporučiť vstup Lotyšska do eurozóny.

Šefčovič v rozhovore pre TASR ocenil vysoký stupeň udržateľného hospodárskeho zbližovania tejto pobaltskej krajiny s eurozónou, čo vyústilo do návrhu, aby sa Lotyšsko stalo od 1. januára 2014 v poradí už 18. krajinou eurozóny.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že lotyšská administratíva od roku 2008, keď vypukla kríza, do konca roku 2012 zvrátila nepriaznivý deficit verejných financií, podarilo sa jej udržať si stabilnú menu, nízku infláciu a urobiť prípravné práce potrebné na vstup do eurozóny, najmä čo sa týka úpravy zákonov a pripravenosti centrálnej banky.

"Lotyšsko dostávalo mnoho rôznych rád v období krízy, ako sa z nej dostať, ale aj dnes lotyšský komisár Andris Piebalgs pripomenul, že bez solidarity a pomoci zo strany EÚ by sa Lotyšsko možno ešte aj dnes nachádzalo v kríze," uviedol Šefčovič. Dodal, že táto krajina má dnes solídne makroekonomické výsledky, pričom tento a na budúci rok očakáva rast na úrovni 3,8 % respektíve 4 % hrubého domáceho produktu (HDP).

"Je vidieť, že jednak reformný program, jednak úsilie Lotyšov zabralo tak, že sa dokázali z krízy pomerne rýchlo dostať do rastu. Krajina je pripravená na euro, čo je ďalší príznak toho, že kríza spoločnej meny sa skončila a dôvera v euro sa vrátila," konštatoval Šefčovič.

Vstup Lotyšska do EÚ by bol dobrým signálom

Na otázku, či predstavitelia EÚ vnímajú, že dnes sa v Lotyšsku začala kampaň na prípravu referenda proti prijatiu eura, podpredseda EK upozornil, že tak ako inštitúcie EÚ, čiže Európsky parlament, Európska rada a Rada ministrov financií, dokončia potrebný politický proces, rovnako sa očakáva, že sa to legislatívne definitívne uskutoční aj na lotyšskej strane.

Ilustračná snímka
Foto: TASR/AP
"Každá zmena meny je mimoriadne emocionálna pre občanov. Ale ako nám bolo dnes vysvetlené zo strany lotyšského komisára, tak aj napriek zložitým vývojom v eurozóne si väčšina občanov jeho krajiny želá vstup do eurozóny. A je len na lotyšskej strane, ako si ten proces zariadi doma," zhodnotil situáciu Šefčovič.

Podpredseda EK zároveň dodal, že vstup Lotyšska do spoločnej menovej únie by bol dobrým signálom nielen pre eurozónu, ale aj pre Litvu a ďalšie krajiny EÚ, ktoré majú záujem o prijatie eura.

"Je evidentné, že pokiaľ nejaká krajina splní potrebné kritériá a prejde reformným procesom, tak inštitúcie EÚ posúdia jej žiadosť objektívne a budú pripravené odporučiť aj ďalšie krajiny na vstup do eurozóny," povedal Šefčovič.