Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Šéfka MMF vyzvala Nemecko, aby podporilo zotavenie eurozóny

Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Foto: TASR/AP Photo

Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová dodala, že menová únia ako celok potrebuje uskutočniť ďalšie štrukturálne reformy.

Paríž 8. septembra (TASR) - Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová vyzvala Nemecko, aby zvýšilo investície a podporilo tak slabé zotavovanie hospodárstva eurozóny. Zároveň dodala, že menová únia ako celok potrebuje uskutočniť ďalšie štrukturálne reformy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Európska centrálna banka (ECB) vzhľadom na slabý výkon ekonomiky eurozóny a nízku infláciu prijala minulý týždeň sériu opatrení na podporu hospodárskeho rastu celého bloku. Prezident ECB Mario Draghi tiež vyzval vlády v regióne, ktorý platí eurom, aby podporili snahy banky svojimi výdavkami.

Lagardeová v reakcii na jeho výzvu v rozhovore pre denník Les Echos dodala, že na čelo tohto procesu by sa mohlo postaviť Nemecko, ktoré si momentálne požičiava peniaze na trhoch s rekordne nízkymi úrokmi a je na najlepšej ceste dosiahnuť prebytok financií vo verejnom sektore už tretí rok po sebe.

Tempo rastu globálnej ekonomiky tento rok dosiahne 3 % až 3,5 %
Globálna ekonomika, ktorú ohrozujú geopolitické riziká, tento rok vzrastie o niečo viac ako o 3 %, prognózuje Medzinárodný menový fond (MMF). Informovala o tom agentúra RTTNews.

Rast je podľa Lagardeovej nerovnomerný, niektoré krajiny začali rásť rýchlejšie než ostatné. MMF zverejní svoju oficiálnu správu o perspektívach globálnej ekonomiky s názvom World Economic Outlook v októbri. Fond pôvodne počítal v roku 2014 s nárastom o 3,4 %.

Podľa Lagardeovej geopolitická kríza na Ukrajine zrejme bude mať negatívny vplyv na nemeckú ekonomiku aj na ďalšie európske ekonomiky.
Lagardeová by preto uvítala verejné alebo súkromné investície do infraštruktúry v Nemecku. Zdôraznila pritom, že to nezníži konkurencieschopnosť nemeckej ekonomiky.

A v ďalšom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio Classique konštatovala, že Nemecko môže urobiť viac pre zotavovanie európskej ekonomiky, a pripomenula, že je to aj v záujme samotného Berlína.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová je pod tlakom druhej a tretej najväčšie ekonomiky eurozóny - Francúzska a Talianska, ktoré chcú zvýšiť verejné investície a znížiť dane, aby pomohli svojim ekonomikám. Kancelárka vyhlásila, že ak bude mať dostupné finančné prostriedky, investície sa stanú prioritou nemeckej vlády. Najprv však musí zistiť, aká je situácia v hospodárstve. Nemecko pritom do návrhu rozpočtu na rok 2015 nezapracovalo žiadne nové pôžičky, prvýkrát od roku 1969.

Lagardeová ale pre Radio Classique povedala, že všetci členovia eurozóny by mali zaviesť nové reformy, ktoré im pomôžu vytvoriť flexibilnejší pracovný trh a zvýšiť konkurencieschopnosť.

Podľa šéfky MMF krajiny eurozóny potrebujú štrukturálne reformy, ktoré odstránia prílišné regulácie a ochranu pracovného trhu a otvoria ho konkurencii. A týka sa to všetkých členov bloku, vrátane Talianska, Francúzska, ale aj Nemecka.

Francúzsku Lagardeová odkázala, aby sa držalo svojich plánov na redukciu rozpočtového schodku. A ECB by mala podľa nej pokračovať vo svojej menovej politike a zároveň dohliadnuť, aby príslušné regulačné úrady pozorne sledovali rast cien aktív.