Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Ekonomika

Od februára vstupuje do platnosti nový platobný systém SEPA

Na snímke vľavo generálny riaditeľ odboru platobného styku NBS Peter Holička a vpravo výkonný riaditeľ úseku pre operácie na finančných trhoch Karol Mrva. FOTO TASR/Martin Baumann

Systém zaručuje, že všetky platby v eurách sa budú v rámci 33 krajín SEPA priestoru riadiť rovnakými pravidlami.

Bratislava 23. januára (TASR) - Od februára vstupuje do platnosti najväčší projekt v platobnom styku od zavedenia eura – SEPA (Single Euro Payments Area). Zaručuje, že všetky platby v eurách sa budú v rámci 33 krajín SEPA priestoru (EÚ + Lichtenštajnsko, Nórsko, Island, Monako, Švajčiarsko, San Marino) riadiť rovnakými pravidlami a budú za rovnaké poplatky a rovnakých podmienok, ako domáce platby.

Keďže banky na Slovensku v rámci príprav na spustenie SEPA už pred časom zlacneli eurové cezhraničné prevody na úroveň domácich, klienti už dnes platia napríklad za elektronický prevod peňazí do krajín Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru 17 centov a za papierový prevod podaný na pobočke 1,20 eura. Zároveň majú istotu, že platba smerovaná do zahraničia príde, tak ako domáca, najneskôr na nasledujúci pracovný deň od odoslania. Spotrebitelia a firmy preto pocítia zmeny od februára 2014 najmä v spôsobe zadávania platieb a inkás – stanú sa z nich SEPA platby a SEPA inkasá.

Výhodou SEPA napríklad je, že firmám obchodujúcim so zahraničím bude stačiť jeden centrálny účet na všetky finančné transakcie v eurách. A bude záležať na nich, v ktorej krajine SEPA priestoru si ho zriadia – platby, ale napríklad aj výpisy z účtov, totiž budú mať v celom SEPA priestore rovnaký formát.

Na identifikáciu účtu dnes používame číslo vo formáte BBAN a štvormiestny kód banky. Po novom budeme používať medzinárodný formát čísla IBAN a kód banky v tvare BIC – swiftový kód banky. IBAN vášho účtu nájdete na každom výpise z účtu. Prípadne si ho môžete prepočítať pomocou IBAN kalkulačiek na stránkach bánk.

Ilustračné foto
FOTO TASR
"Nové číslo účtu v tvare IBAN budeme používať pri všetkých operáciách s účtom, najmä pri prevodných príkazoch – SEPA platbách. Ak budete zadávať prevodný príkaz elektronicky, môžete aj naďalej až do februára 2016) zadávať staré číslo účtu a banka ho za vás automaticky prekonvertuje na formu IBAN. Ak budete zadávať prevodný príkaz na pobočke, nájdete tam nový formulár, kde už bude predvyplnená časť čísla účtu vo forme IBAN. Číslo účtu prijímateľa vašej platby je tiež potrebné uviesť v tvare IBAN. S formátom čísla účtu v tvare IBAN sa už stretli všetci, ktorí posielali platbu do zahraničia. Pri nich sa už tento formát používa a na tom sa nič nemení. Naopak, firmy majú povinnosť používať formát IBAN už od februára 2014 na papierových prevodoch aj na elektronických," uviedla Ľubomíra Chmelová zo Sberbank Slovensko.

Aj naďalej sa budú môcť používať identifikácie platieb, na ktoré dnes využívame variabilný, konštantný či špecifický symbol. Avšak po novom sa budú uvádzať v iných poliach v pevne stanovenej štruktúre. U existujúcich trvalých príkazov a inkás banka automaticky prenesie ich identifikáciu do nových polí.

Viacero zmien čaká inkasá. Ak si záujemca po februári 2014 chce založiť nové inkaso, napríklad zmení dodávateľa energií, postupovať bude nasledovne - kým doteraz povolenie na inkaso zadával vo vlastnej banke, po novom bude musieť najprv udeliť povolenie – mandát, príjemcovi platieb (napr. dodávateľovi energií).