Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Zs. Simon vyzýva vládu, aby zastavila práce na financovaní ropovodu

Zsolt Simon Foto: TASR/Pavel Neubauer

Opozičného poslanca zaujíma, prečo rakúska strana nedá Slovensku garanciu, že cez ropovod bude odoberať ropu.

Bratislava 15. januára (TASR) - Podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon vyzýva vládu SR, aby zastavila práce na financovaní ropovodu Bratislava-Schwechat Pipeline (BSP), kým Rakúsko nezagarantuje ekonomickú návratnosť projektu. Simon zároveň žiada kabinet Roberta Fica (Smer-SD), aby dodržiaval demokratické princípy pri príprave územného plánu mesta Bratislava a aby neohrozoval zdroje pitnej vody.

"Nevidím najmenší dôvod, aby sa akákoľvek vláda otázkou výstavby zaoberala bez toho, kým nie je zabezpečená ekonomická návratnosť," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Simon. Doplnil, že minulá vláda Ivety Radičovej bez ekonomickej návratnosti k otázke nezaujala žiadne stanovisko. "Bez nej to nie je možné urobiť," poznamenal Simon.

Opozičného poslanca zaujíma, prečo rakúska strana nedá Slovensku garanciu, že cez ropovod bude odoberať ropu. "Prečo nedá jednoznačnú garanciu, že cez tento ropovod bude odoberať ropu a keď nie, tak zaplatí za prepravnú kapacitu, ktorá tam bude alokovaná?" pýta sa Simon. Kým nie je takáto garancia, podľa neho má projekt poslúžiť tým, ktorí chcú zbohatnúť na výstavbe ropovodu. Simon je presvedčený, že ide o sponzorov Smeru-SD.

Pochybnosti o ústretovosti Rakúska

Podpredseda Mosta-Híd nesúhlasí s tým, aby Slováci platili Rakúšanom ropovod, ktorý prinesie väčšiu bezpečnosť rakúskej strane, slovenská však z toho veľa mať nebude. Dokonca ani pomoc v prípade potreby. "Som presvedčený, že Rakúsko, ktoré nás prinútilo zastaviť jadrovú elektráreň, sa k nám nebude správať veľmi ústretovo, keď by nám v prípade krízy malo dať ropu," povedal Simon.

Poukázal, že rakúska spoločnosť OMV nemá v pláne zvýšiť svoju výrobnú kapacitu. "Keď to nechce a bude spracovávať len toľko ropy, čo odoberá dnes cez súčasný ropovod, tak som presvedčený, že ešte raz toľko ropy neodoberie. Je to len záložný zdroj pre Rakúsko," myslí si Simon. Keby chcelo Slovensko z ropovodu ropu odoberať, podľa neho ju nedostane. "Pretože v Rakúsku v ropovode je len toľko ropy, koľko akurát stačí pre OMV," vysvetlil.

Vyjadrenia Simona sú podľa ministra povinnou jazdou

Podľa ministerstva hospodárstva sú však tieto vyjadrenia Zsolta Simona povinnou jazdou opozičného poslanca a nie sú opodstatnené. "Prijatý materiál na rokovaní vlády hovorí o jasnom postupe a ďalších krokoch. Určite nebude prijaté také riešenie, ktoré by poškodzovalo štát alebo by bolo nevýhodné pre Slovensko z ekonomického či strategického hľadiska," reagoval hovorca ministra hospodárstva SR Stanislav Jurikovič.

Vláda sa otázkou ropovodu zaoberala 9. januára. Ministerstvu hospodárstva (MH) SR sa pozdávajú dve z 10 alternatívnych trás ropovodu posudzovaných v rámci štúdie poradenskou spoločnosťou KPMG. Ropovodné prepojenie Bratislava-Schwechat Pipeline (BSP) tak pravdepodobne povedie cez Bratislavu, a to cez tzv. mestský koridor.

Diverzifikácia dopravnej cesty pre ropu

Projekt ropovodného prepojenia Bratislava-Schwechat predstavuje podľa ministerstva diverzifikáciu dopravnej cesty pre ropu a prispeje k zvýšeniu energetickej bezpečnosti SR, ako aj prepravných kapacít ropovodu Družba. Ekonomicky je projekt BSP samofinancovateľný, obdobie návratnosti sa predpokladá od 7,51 do 10,71 roku, treba však zabezpečiť uzatvorenie dlhodobého zmluvného záväzku a kontraktu s rakúskou stranou na odber ropy na báze "take-or-pay" počas celého obdobia návratnosti projektu.

Vláda SR by mala schváliť komplexný materiál s presne špecifikovanou trasou ropovodu BSP, vrátane všetkých súvisiacich dokumentov zabezpečujúcich jeho realizáciu, prevádzku, ekonomickú návratnosť a environmentálnu bezpečnosť v zmysle platnej legislatívy na území SR a Rakúskej republiky, najneskôr do 31. decembra 2013.