Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Slováci si z dovoleniek nosia aj zakázané suveníry v podobe rastlín

Na snímke zľava riaditeľ odboru rastlinnej výroby Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Juraj Pénzeš, vedúca oddelenia zákazov a obmedzení Finančného riaditeľstva SR Zuzana Delaneuville a poverená vykonávaním funkcie riaditeľky odboru bezpečnosti potravín a výživy (MPRV SR Katarína Fašiangová počas tlačovej konferencie na tému Zakázané suveníry z letnej dovolenky v Bratislave v stredu 26. júna 2024. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Najčastejšie takýto nelegálny tovar zaznamenali pri poštovej preprave. Za prvý polrok 2024 skontrolovali 72 zásielok s rastlinami, pričom 65 z nich vyhodnotili colníci ako nevyhovujúce.

Bratislava 26. júna (TASR) - Slováci si často nosia z dovoleniek aj zakázané suveníry v podobe rastlín a výrobkov z nich. Zákaz dovozu sa vzťahuje na kaktusy, orchidey, cykasy či na avokádo a zemiaky, za jeho porušenie hrozí ľuďom pokuta. Informovali o tom v stredu na tlačovej konferencii zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Finančného riaditeľstva (FR) SR.

"Nelegálny dovoz rastlín sa vďaka osvete každoročne znižuje, avšak aj naďalej evidujeme niekoľko prípadov ročne, najmä v rámci poštovej prepravy. Slováci si zo zahraničia najčastejšie pokúšajú doviezť semená, cibuľky, odrezky rôznych druhov kvetín, zeleniny a ovocia z krajín, ako Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké a Ukrajina," priblížila vedúca oddelenia zákazov a obmedzení FR Zuzana Delaneuville.

Zároveň upozornila, že za colný priestupok môžu ľudia dostať pokutu až do výšky 3319 eur a v prípade závažného porušenia colných predpisov hrozí aj väzenie. Príslušníci finančnej správy podľa nej pravidelne vykonávajú colné kontroly, pri ktorých môžu zhabať nelegálny tovar, ktorý potom zničia.

Delaneuville spresnila, že najčastejšie takýto nelegálny tovar zaznamenali pri poštovej preprave. Za prvý polrok 2024 skontrolovali 72 zásielok s rastlinami, pričom 65 z nich vyhodnotili colníci ako nevyhovujúce. Vlani išlo o 132 takýchto zásielok, z čoho až v 115 prípadoch išlo o nevyhovujúci tovar.

Riaditeľ odboru rastlinnej výroby MPRV Juraj Pénzeš upozornil, že niektoré rastliny nie je povolené doviezť na územie EÚ, pokiaľ nemajú rastlinolekársky preukaz. "Európska únia v roku 2019 vydala nariadenie o zdraví rastlín, ktoré chráni pred zavlečením nepôvodných druhov škodcov a chorôb rastlín do EÚ. Podľa nariadenia nie je povolené doviezť na územie EÚ žiadnu rastlinu alebo rastlinný materiál, pokiaľ nie sú sprevádzané rastlinolekárskym osvedčením," vysvetlil.

Zákaz sa podľa neho vzťahuje na rastliny na ďalšie spracovanie či exotické rastliny, ako napríklad avokádo, hurmikaki, čerimoja, rastliny viniča okrem plodov alebo sadivo zemiakov. Pénzeš doplnil, že výnimku tvoria banány, kokosy, ananásy, duriany a ďatle. Pozor si však podľa neho treba dať aj pri nákupe a prevoze rôznych výrobkov z dreva či trstiny, ktoré môžu byť napadnuté škodcami.