Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Slováci utekajú podnikať do Česka

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Daň z pridanej hodnoty je na Slovensku v porovnaní s Českom vyššia o 2 percentuálne body. Navyše, na Slovensku musia firmy platiť aj daňovú licenciu vo výške 480 až 2880 eur.

Praha 20. marca (TASR) - Slováci utekajú podnikať do Česka. V niektorých českých krajoch zaregistrovali vlani v porovnaní s rokom 2009 až dvojnásobný počet slovenských podnikateľov. Napríklad v Prahe začalo podnikať v minulom roku viac ako 4000 Slovákov, zatiaľ čo pred piatimi rokmi ich bolo zhruba 2500. Podobné skúsenosti majú aj ďalšie veľké mestá v Česku, konštatuje na svojej internetovej stránke pražský denník E15.

"Dôvody môžu byt daňové, personálne náklady, vymožiteľnosť práva aj prihraničný styk," domnieva sa Filip Matys z Českého ministerstva priemyslu, ktorý pripomenul, že Slováci majú v Česku rovnaké podmienky ako domáci podnikatelia.

"V Česku sme zaznamenali jednoduchšie administratívne formálne postupy pri podnikaní a ústretovosť pri vybavovaní na úradoch," povedal pre E15 Jozef Šétaffy, majiteľ franšízy Pizza Mizza. Jeho spoločnosť si otvorila pobočku v Ostrave. Ďalšími podnikmi, ktoré v Česku v uplynulých mesiacoch zaregistrovali svoje pobočky alebo firmy, sú napríklad predajca kníh Martinus alebo IT firma Websupport. Na Slovensku nie sú podľa Šétaffyho príliš jasné pravidlá pre podnikanie a prekáža mu aj nízka vymožiteľnosť práva.

Dôvodov pre presun slovenských podnikateľov do Čiech a na Moravu je však viac: "Pre slovenských podnikateľov je atraktívna aj nižšia sadzba dane z príjmu, menšie náklady na prácu a v niektorých prípadoch nižšie poplatkové zaťaženie," hodnotí analytik agentúry INESS Radovan Ďurana.

Daň z pridanej hodnoty je na Slovensku v porovnaní s Českom vyššia o 2 percentuálne body. Navyše, na Slovensku musia firmy platiť aj daňovú licenciu vo výške 480 až 2880 eur. Neberie sa pritom do úvahy, či firma zarobila, alebo skončila v strate, pripomína E15.

Miernejšie podmienky sú v Česku aj pri zakladaní spoločnosti. Slovenské pravidlá prikazujú zložiť firmám základný kapitál 5000 eur, zatiaľ čo Česko zaviedlo možnosť zloženia minimálneho kapitálu vo výške 1 koruny.

Ešte väčší rozdiel je pri pohľade na podmienky pre živnostníkov. Povinnosť platiť zdravotné aj sociálne odvody pripravila vlani Slovensko o 23.000 živností, dodávajú české noviny.