Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Slovalco rokuje o možných riešeniach na úrovni viacerých rezortov

Foto: TASR/Jozef Poliak

Elektrická energia je pre výrobu hliníka kľúčovým vstupom, spotrebuje sa jej 14 MWh na tonu hliníka. Ten sa na trhu predáva za cenu stanovenú na burze.

Žiar nad Hronom 12. decembra (TASR) - Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom vidí záujem vlády o záchranu firmy a rokuje o možných riešeniach na úrovni viacerých rezortov.

Spoločnosti sa totiž na budúci rok končí dlhodobá zmluva na odber zľavnenej elektriny so Slovenskými elektrárňami (SE) a v prípade, že by mal podnik platiť plné poplatky, dostal by sa do hlbokej straty. Manažment firmy verí, že sa nájde riešenie v takom časovom horizonte, aby sa podarilo závod zachrániť.

"Ak chceme dlhodobo udržať výrobu v Slovalcu, popri dohode s dodávateľom elektriny budeme potrebovať koordinovanú podporu vlády SR v zmysle riešenia prenosových poplatkov a využitia možnosti kompenzácií nepriamych emisií pre energeticky náročné odvetvia. Rokujeme o možných riešeniach na úrovni viacerých rezortov," uviedol pre TASR generálny riaditeľ a. s. Slovalco Milan Veselý. Firma v regióne Žiaru nad Hronom vytvára priamo aj nepriamo 3000 pracovných miest.

Ako pre TASR upozornil hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, ide prioritne o záležitosť medzi SE a Slovalcom. "My dnes nemáme priamy nástroj na to, aby sme mohli zabezpečiť podporu firmy. Existujú však možnosti v sekundárnej legislatíve, kedy by ministerstvo mohlo pomôcť firme. Čakáme však na výsledok rokovaní medzi Slovalcom a Slovenskými elektrárňami," avizoval. Rezort hospodárstva v prípade, že by firma platila za elektrinu ako bežný dodávateľ, počká na analýzu a navrhne konkrétne riešenia. "V každom prípade je naším záujmom pomôcť Slovalcu," dodal Jurikovič.

Elektrická energia je pre výrobu hliníka kľúčovým vstupom, spotrebuje sa jej 14 MWh na tonu hliníka. Ten sa na trhu predáva za cenu stanovenú na burze. Cena elektrickej energie je teda určujúcim faktorom cenovej konkurencieschopnosti, a teda prežitia výrobného závodu. "Pokiaľ by sme museli za elektrickú energiu platiť podľa súčasne platných regulačných pravidiel a ceny energie danej pre bežných odberateľov, výroba hliníka v Slovalcu by nemohla ekonomicky prežiť ani s nulovým ziskom. Potrebujeme sa teda dostať s nákladmi na elektrickú energiu aspoň na úroveň iných európskych výrobcov hliníka," doplnil Veselý.

"Slovenské elektrárne plne chápu a podporujú kľúčovú úlohu spoločnosti Slovalco v regióne Žiaru nad Hronom a potvrdzujú svoju vôľu a otvorenosť rokovať o budúcej zmluve na dodávku elektriny za konkurencieschopné cenové podmienky," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa SE Jana Burdová. Upozornila však, že koncová cena elektriny pre veľkých spotrebiteľov je ovplyvnená aj ďalšími komponentmi, určenými regulačným a právnym rámcom, ktorý elektrárne nemôžu ovplyvniť a ktoré sú na Slovensku stále vyššie než v iných krajinách Európskej únie.