Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť o 3,2 %

Národná banka Slovenska Foto: TASR/František Iván

Prispieť by k tomu mal začiatok produkcie novej automobilky. Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska.

Bratislava 29. marca (TASR) – Ekonomika Slovenska by mala tento rok vzrásť o 3,2 %, na budúci rok o 3,3 % a v roku 2018 sa predpokladá zvýšenie hrubého domáceho produktu (HDP) o 4,2 %. Prispieť by k tomu mal začiatok produkcie novej automobilky. Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska (NBS).

V poslednom štvrťroku minulého roka výrazne vzrástli investície najmä vo verejnom sektore. „Vplyvom toho je možné očakávať ich väčšie ako pôvodne uvažované zníženie začiatkom tohto roka. Silný domáci dopyt bol koncom roka doplnený aj vysokou dynamikou exportu, najmä automobilového priemyslu, pričom by sa takýto vývoj mal postupne zmierňovať,“ uviedol guvernér NBS Jozef Makúch na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Súvisí to so spomaľovaním rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, hlavne Číny.

Ekonomický rast by mal v najbližších rokoch podporiť postupný rast zahraničného dopytu aj nové investície. V roku 2018 by sa mal rast HDP dostať na úroveň 4,2 % vplyvom očakávaného zvyšovania exportnej výkonnosti. „To by malo súvisieť s nábehom výroby nových a rozšírených produkčných kapacít v automobilovom priemysle s odhadovaným príspevkom do dynamiky HDP na úrovni 0,7 percentuálneho bodu,“ zdôvodnil Makúch.

Rast ekonomiky by sa mal odzrkadľovať tiež v nárastoch zamestnanosti, výraznejšie by sa mala zvyšovať aj produktivita práce. Centrálna banka predpovedá tento rok priaznivý vývoj reálnej mzdy. Nezamestnanosť by mala ku koncu roka 2018 dosiahnuť 8,4 % a celkový počet nezamestnaných by tak mohol po 10 rokoch klesnúť na predkrízovú úroveň. Do roku 2018 by sa malo na Slovensku vytvoriť asi 75.000 nových pracovných miest, z toho približne polovica v obchode a službách.

Guvernér NBS dodal, že cenový vývoj naďalej výrazne ovplyvňujú nízke ceny energií, potravín, dovážaných tovarov a relatívne slabý nárast cien služieb. Spotrebiteľské ceny by mali tento rok klesnúť o 0,2 %, v roku 2017 by sa mali zvýšiť o 1,3 % a v roku 2018 až o 1,9 %. „Riziká v cenovom vývoji sú však smerom nadol a súvisia s neistotou v globálnom vývoji, ktorý môže udržiavať ceny komodít na veľmi nízkych úrovniach. Najmä výraznejšie spomalenie rastu v Číne by mohlo cez ceny energií predĺžiť bezinflačné obdobie do budúcnosti,“ upozornil.

V poslednom kvartáli 2015 došlo k ďalšej akcelerácii vkladov súkromného sektora o 0,9 percentuálneho bodu na 8,8 %. Objem úverov súkromnému sektoru vzrástol medziročne v priemere o 9 %. „Pokračovala úverová expanzia v sektore domácností, ktoré sa zadlžovali najmä za účelom kúpy nehnuteľností,“ priblížil Makúch.

Centrálna banka odporúča vláde prijať štrukturálne opatrenia, predovšetkým na riešenie udržateľnosti zdravotníctva, odstránenie bariér vo vzdelávacom systéme, zlepšenie verejných služieb a riešenie regionálnych rozdielov aj dobudovaním cestnej infraštruktúry.