Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Ekonomika

R. FICO: Slovenské firmy plánujú investície vo Vietname

Na snímke vľavo predseda vlády SR Robert Fico a vpravo vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc si podávajú ruky počas stretnutia v Hanoji 18. júla 2016. Slovenský premiér je na niekoľkodňovej návšteve Vietnamskej socialistickej republiky. Foto: TASR/AP

Podľa premiéra Vietnam predstavuje investičné príležitosti pre slovenských podnikateľov.

Hanoj 18. júla (TASR) - Slovenské firmy sa obzerajú po investičných príležitostiach vo Vietname. Spoločnosti, ktoré v krajine už sú, plánujú posilniť svoje pôsobenie. O potrebe posilnenia obchodných vzťahov medzi Vietnamom a Slovenskom hovorí aj premiér Robert Fico, ktorý je na návšteve krajiny.

Podľa premiéra Vietnam predstavuje investičné príležitosti pre slovenských podnikateľov. S tamojšími predstaviteľmi vlády rokuje o zlepšení hospodárskej spolupráce medzi obidvoma krajinami. Eximbanka už podpísala Memorandum o porozumení s vietnamskou bankou pre investície a rozvoj BIDV.

Premiér tiež zdôraznil, že Slovensku záleží na rýchlej dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamom. Európa sa podľa premiéra musí viac otvoriť. "Musí odstraňovať prekážky obchodných a finančných vzťahov a najmä Európa musí rešpektovať, že každá krajina má vlastné právo na vlastný výber svojej cesty riadenia a spravovania vnútorných záležitostí," zdôraznil premiér.

Vo Vietname už niektoré slovenské firmy pôsobia. Spoločnosť Stroje je v krajine tri roky a zameriava sa na oblasť úspory energií. Momentálne s vládou rokuje o otvorení výrobného závodu. "Chceme sa rozvíjať. Uvažujeme o výrobnom závode, lebo potenciál trhu počas najbližších 10 rokov je obrovský. Budeme sa snažiť etablovať v Hanoji. Máme aktivity v južnej časti Vietnamu. Momentálne rokujeme o budovaní výrobného závodu a mal by mať približne 1000 pracovníkov," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Juraj Vašek.

Vietnam považuje za jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík juhovýchodnej Ázie. "Vietnam je veľmi závislý na energetických zdrojoch, musí dovážať suroviny na výrobu elektrickej energie a nie je to len otázka financií, ale aj kapacít. Vietnam má obrovský potenciál. Je to obrovský trh," skonštatoval Vašek.

Zároveň však zhodnotil, že podnikať v tejto krajine nie je vôbec jednoduché. "Treba niekoľko rokov, aby sa firma etablovala, zistila, aká je tu politika obchodu a správania. Predsa len je to socialistická krajina, ktorá má svoje pre a proti a tvrdé pravidlá a firma sa musí vybaviť veľkou trpezlivosťou," priblížil Vašek.

VIDEO: Fico na návšteve Vietnamu



Nevidí však problém nájsť kvalitných zamestnancov. "Vietnam má pomerne vysoko rozvinutý školský systém. Šikovných ľudí je tu dosť. Len na to, aby ich firma využila, musí ich patrične dovzdelať. Sú potrebné kvalitné výrobné zariadenia a technológie. Ak chce firma vzdelať ľudí, musí doniesť výrobné zariadenia a naučiť ľudí na nich pracovať, a potom to ide," dodal Vašek.

Vo Vietname hľadá zamestnancov aj softvérová firma Gratex International. "Začali sme kooperáciu s domácou softvérovou firmou a keď sme hovorili o kapacitách, tak nám predstavili svojich ľudí, s ktorými sme mali pohovor. Zdá sa nám to ako zaujímavá alternatíva skúsiť týchto ľudí zapojiť do nášho procesu a využiť vietnamské kapacity. Plánujeme stiahnuť nejakých ľudí na Slovensko, ktorých vyškolíme na naše technológie, a potom s našimi technológiami sa chceme vrátiť do tohto regiónu," priblížil generálny riaditeľ spoločnosti Jozef Kožár. Tiež uviedol, že vo Vietname je vysoká vzdelanostná úroveň a je veľmi dlhá história v matematike. "Vo vzdelávacom cykle sa to prejavuje tým, že programátori tu z hľadiska regiónu určite prevyšujú aj Indiu, Južnú Kóreu i Čínu. Zatiaľ uvažujeme, že na Slovensko by malo prísť 10 až 15 ľudí, ktorí by sa mali vyškoliť," doplnil Kožár.

Mnoho ľudí z Vietnamu, ktorí dnes podnikajú, pritom v minulosti študovali na Slovensku a vrátili sa domov. Považujú to za prínos a takéto štúdium odporúčajú mladým Vietnamcom. "Ak študujú ľudia na Slovensku, po slovensky, a potom sa vrátia domov, majú veľkú príležitosť si nájsť prácu. V súčasnosti slovenské firmy investujú do Vietnamu a potrebujú zamestnancov, ktorí vedia po slovensky. Je to pre nich veľká výhoda," dodala bývalá študentka na Slovensku Nguyen Thi Huong.

Máme záujem, aby došlo k dohode o voľnom obchode medzi Vietnamom a EÚ

Slovensko podporuje urýchlenie prijatia medzinárodnej dohody o voľnom obchode medzi Vietnamom a Európskou úniou (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico po skončení rokovania s predsedom vlády Vietnamskej socialistickej republiky (VSR) Nguyen Xuan Phucom.

"Požiadal som pána premiéra Fica ako predsedu predsedajúcej krajiny Európskej únie, aby podporil implementáciu dohody o voľnom obchode medzi Vietnamom a Európskou úniou," vyhlásil po skončení stretnutia Nguyen Xuan Phuc.

Na snímke druhý sprava predseda vlády SR Robert Fico a vľavo vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc počas stretnutia v Hanoji 18. júla 2016. Slovenský premiér je na niekoľkodňovej návšteve Vietnamskej socialistickej republiky.
Foto: TASR/AP


Podľa Fica je v záujme Slovenska aj Európskej únie, aby došlo k urýchlenej implementácii tejto dohody. "Máme záujem, aby Slovenská republika bola jednou z prvých, ktorá pristúpi k ratifikácii tejto významnej a vzájomne výhodnej dohody," avizoval Fico.

Vietnamská vláda zároveň ocenila záujem slovenských podnikateľov investovať vo Vietname. "Vítame investície slovenských podnikateľov vo Vietname v oblastiach, v ktorých je Slovensko silné," skonštatoval Phuc. Podľa jeho slov má Vietnam záujem o investície v oblasti energetiky, strojárstva, výroby zdravotníckych zariadení a spracovania potravín.

Prijatie dohody o voľnom obchode medzi Vietnamom a EÚ by podľa generálneho riaditeľa Exportno-importnej banky (Eximbanky) Dušana Keketiho odstránilo komplikácie v obchodných vzťahoch. "Pomohlo by to dynamizovať obchod, ktorý medzi Slovenskom a Vietnamom ročne aktuálne predstavuje okolo 250 miliónov dolárov. Potenciál je ale oveľa väčší," podotkol Keketi s tým, že by sa odstránili napríklad prekážky v oblasti zamestnávania, ako aj prekážky týkajúce sa voľného pohybu a v oblasti vízového styku.

Počas návštevy premiéra v krajine boli podpísané aj viaceré dokumenty a memorandá, ktoré majú spoluprácu krajín posilniť. Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Lukáša Parízeka sú preto takéto dohody základom pre budúcu spoluprácu. "S Vietnamom už máme v platnosti celý rad podobných dokumentov, čomu nasvedčuje aj 15-násobné zvýšenie našej obchodnej výmeny od znovuotvorenia slovenského veľvyslanectva v Hanoji," skonštatoval Parízek.

Vo Vietname podpísala dohody aj Eximbanka. "Ide o projekty výstavby produktovodu medzi Laosom a Vietnamom. Druhý projekt sa týka komunálneho osvetlenia," priblížil Keketi.

Vietnamská strana dnes plánuje predložiť na podnikateľskom fóre aj rôzne projekty, v ktorých vidí príležitosť na spoluprácu so slovenskými podnikateľmi. "Napriek tomu, že slovensko-vietnamské hospodárske vzťahy majú obrovský potenciál, vyžadujú si neustále iniciatívy," uviedol Fico, ktorý pozval vietnamského premiéra na návštevu Slovenska.

Počas prípravy domáceho stretnutia sa chce Fico sústrediť na prípravu zmiešanej hospodárskej komisie v roku 2017. Výhradne slovensko-vietnamskými vzťahmi by sa mala zaoberať aj slovenská vláda. "Privítal som, že počas návštevy boli podpísané viaceré dohody medzi vietnamskými a slovenskými inštitúciami, ako aj medzi vietnamskými a slovenskými podnikateľskými subjektmi. Dohodli sme sa na vzájomnej podpore kandidatúr v medzinárodných organizáciách. Zaoberali sme sa aj mnohými konkrétnymi projektmi vzájomnej spolupráce," dodal Fico. Dnes sa ešte stretne s vietnamským prezidentom Tran Dai Quangom a s predstaviteľmi Národného zhromaždenia VSR. Následne odcestuje na rokovania do mesta Danang.