Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Ekonomika

Slovenskí inovátori sa predstavili na konferencii Duševné vlastníctvo

Ilustračné foto. Foto: beveragecan.info

Konferencia sa pravidelne uskutočňuje pri príležitosti Svetového dňa duševného vlastníctva, ktorý je tento rok venovaný významu inovácií a zelených technológií pre budúcnosť planéty.

Bratislava 27. mája (Teraz.sk) - Dvadsiaty ročník konferencie Duševné vlastníctvo na Slovensku sa v utorok 26. mája uskutočnil ako virtuálne podujatie a predstavil slovenských inovátorov a trendy, ktoré reflektujú aj na uplynulé mesiace koronakrízy. Konferencia sa pravidelne uskutočňuje pri príležitosti Svetového dňa duševného vlastníctva, ktorý je tento rok venovaný významu inovácií a zelených technológií pre budúcnosť planéty.

Petra Presperínová z Úradu priemyselného vlastníctva SR priblížila pojem zelené technológie, ktoré chránia životné prostredie, spôsobujú menšie znečistenie, používajú všetky zdroje udržateľnejším spôsobom, recyklujú väčšinu odpadov a výrobkov a zaobchádzajú so zvyšným odpadom prijateľnejším spôsobom.
Miroslav Jurkovič zo spoločnosti ASEKOL SK hovoril o tom, ako zmení cirkulárna ekonomika naše hodnoty a aké príležitosti prináša. "V cirkulárnej ekonomike sú pre ľudí dôležité výrobky v celom životnom cykle. Odpadový materiál sa opätovne používa na výrobu a surovina sa vracia späť do hospodárstva. Vzniká tak množstvo inovatívnych postupov, kreatívnych riešení, technológií aj produktov a príležitosť pre značky a novodobých lídrov," vysvetlil.

Marián Smik zo Slovenskej batériovej aliancie predstavil budovanie základov batériového ekosystému na Slovensku a upozornil na fakt, že svet hľadá batérie, ktoré budú lacnejšie, bezpečnejšie a s vyššou účinnosťou. Úlohou aliancie je preto podpora výskumu a výroby batérií na Slovensku v legislatívnej aj praktickej rovine, posilnenie významu elektromobility, úložisk energií a vodíkových systémov.

Dva dni po vyhlásení mimoriadneho stavu na Slovensku začali vo Vlkanovej výrobu tvárových masiek. Od nápadu po výrobu to bolo 30 dní a dnes sú to tisícky respirátorov, ktoré sa uplatňujú v celom svete. Produkt postavili na skúsenostiach a technológiách, ale esenciálnym pilierom úspechu je odvaha konať. Respirátory novej generácie počas pandémie predstavil Artur Gevorkyan zo spoločnosti Gevorkyan.

Adrián Stolár z Henekenu priblížil recykláciu hliníka s využitím zelených technológií. Dvadsaťkrát recyklovať hliník je totiž rovnako energeticky náročné, ako ho raz vyrobiť. Fabrika v Spišských Vlachoch sa v ostatných troch rokoch s nasadením inovácií stáva významným európskym hráčom v recyklačnom biznise. Sú najväčším zamestnávateľom v regióne a nesú zodpovednosť aj za to, ako sa tam žije.

Výtvarné stvárnenie fotovoltických panelov je výzvou, ktorá inšpiruje mnohých výrobcov, pričom využitie solárnej energie je najsľubnejšou cestou k energetickej revolúcii a k spomaleniu globálneho otepľovania. Matej Michlík z Nice Visions na príklade solárnych kachličiek v uliciach miest dokázal, že aj fotovoltika môže byť aj pekná.