Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Slovensko sa vo februári prvýkrát v histórii dostalo do deflácie

Foto: TASR/Štefan Puškáš

K februárovému poklesu prispeli podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka najmä znižujúce sa ceny potravín a a nealkoholických nápojov.

Bratislava 12. marca (TASR) – Spotrebiteľské ceny na Slovensku vo februári tohto roku podľa najnovších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR medziročne aj medzimesačne klesli, a to zhodne o 0,1 %.

Krajina sa tak podľa ekonomických analytikov ocitla prvýkrát v histórii v deflácii.

K februárovému poklesu prispeli podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka najmä znižujúce sa ceny potravín a nealkoholických nápojov.

"V porovnaní s januárom sa znížili o 0,3 %," vyčíslil. Ceny potravín pritom podľa jeho slov klesali aj po zohľadnení tradičných sezónnych vplyvov, a to o 0,5 %. Lacnela najmä zelenina, mäso, oleje a tuky. "Naopak, medzimesačne rástli najmä ceny pečiva a obilnín," doplnil Koršňák.

Podľa analytika spoločnosti Home Credit Slovakia Michala Kozuba sa síce ceny vo februári znížili o jednu desatinu percenta, ide ale zatiaľ iba o nepatrný pokles. Bežný spotrebiteľ ho pri svojich nákupoch nezaznamená. "Napriek tomu ale nie je jasné, ako na túto zmenu bude reagovať ekonomika," upozornil. Zatiaľ čo iné krajiny ako napríklad Česká republika sa jej obávali, ďalšie krajiny s defláciou podľa Kozuba žijú bez zásadných obáv.

Koršňák pritom odhaduje, že vývoj cien sa bude pohybovať na hrane deflácie aj v nasledujúcich mesiacoch. "Mierne zrýchlenie očakávame najskôr v druhej polovici roka, a to v prípade citeľnejšieho oživenia domácej spotreby," avizoval analytik.

Rizikom však môžu byť ceny ropy. V prípade vystupňovania napätia na Ukrajine a uvalenia ekonomických sankcií na Rusko s dopadom na vývoz ruskej ropy a plynu je pravdepodobné, že cena ropy na svetových trhoch vzrastie. "V takom prípade je možné očakávať, že aj slovenská inflácia by sa mohla výraznejšie odlepiť od nuly o niečo skôr," dodal Koršňák.

Nie každý pokles cien je defláciou, upozorňujú analytici NBS

Vývoj cien na Slovensku sa vo februári tohto roku po prvý raz dostal do medziročného poklesu. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR sa znížil o 0,1 %. Podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) však záporná zmena cenovej hladiny ešte nemusí hneď znamenať defláciu a negatívne ovplyvňovať ekonomiku.

"Deflácia, na rozdiel od recesie, nie je presne definovaná," upozorňujú analytici. Často sa však podľa nich používa voľná definícia, na základe ktorej je deflácia obdobím, kedy je medziročná zmena cenovej hladiny záporná počas štyroch po sebe nasledujúcich štvrťrokov. "Teda obdobie, kedy by mohla byť reálna ekonomika negatívne ovplyvnená klesajucimi cenami," doplnili analytici NBS.

Naplnenie tejto definície však podľa nich pravdepodobne na Slovensku nenastane. Nepredpokladajú totiž, že ceny budú klesať ešte aj koncom tohto roka. "Podľa NBS je pravdepodobnosť medziročného poklesu cenovej hladiny na konci roka 2014 nižšia ako tretinová," opísali.