Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025Meniny má Bohuslava
< sekcia Ekonomika

Slovensko IT bude tento rok v strate, prínos však bude vidno neskôr

Ilustračná snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Spoločnosť však eviduje aj prekážky, medzi ktoré podľa riaditeľa patria ťažkopádne procesy, byrokracia, ale aj politické vyhlásenia.

Bratislava 16. apríla (TASR) – Návratnosť investícií do štátnej akciovej spoločnosti Slovensko IT v horizonte troch rokov, teda do roku 2023, z pohľadu projektov je cez štyri milióny eur. Uviedol to generálny riaditeľ spoločnosti Pavol Miroššay počas piatkového on-line stretnutia s novinármi. Spoločnosť síce bude tento rok ešte v strate, od budúceho roka by však podľa odhadov Miroššaya mala byť v miernom zisku. Ten je ďalším prínosom pre štát, keďže zisk sa vráti na Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Do tretice vidí Miroššay prínos štátnej akciovej spoločnosti pre krajinu v prítomnosti rešpektovaných a nezávislých IT odborníkov, na ktorých sa môže štát kedykoľvek obrátiť.

Na ilustráciu Miroššay poukázal na internú infraštruktúru a privátny cloud Slovensko IT. Keďže si ho odborníci vybudovali sami, štát takto ušetril 60.000 eur ročne.

Ako ďalej dodal, spoločnosť si stanovila tri základné ciele. Sú nimi vývoj nových moderných produktov, ktoré budú prispôsobené potrebám občanov za výhodných podmienok, budovanie IT know-how, vďaka ktorému bude štát náročnejším zákazníkom pre externých dodávateľov a podpora činnosti ostatných orgánov verejnej moci.

Miroššay avizoval vôľu spoločnosti vytvoriť laboratórium v prenesenom význame. Mali by sa v ňom testovať ešte nie 100-percentné produkty a zisťovať tak, či majú pre občana prínos. Takisto riaditeľ štátnej akciovej spoločnosti avizoval spoluprácu s univerzitami, o čom by chcel podrobnejšie informovať neskôr.

K doterajšej činnosti Slovensko IT Miroššay podotkol, že pracovali na viacerých aktuálnych problémoch súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu. Ide napríklad o vývoj aplikácie eRúško, digitálny COVID automat, aktívnu spoluprácu s ministerstvom zdravotníctva, testovanie webu korona.gov.sk, testovanie nového očkovacieho formuláru či pomoc Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI). Spomedzi ostatných aktivít spomenul napríklad prácu na Slovensko v mobile, jednotnú dizajnovú komunikáciu štátnych aplikácií ID-SK, či prácu s dokumentáciami alebo modernizáciu slovensko.sk.

Spoločnosť však eviduje aj prekážky, medzi ktoré podľa riaditeľa patria ťažkopádne procesy, byrokracia, ale aj politické vyhlásenia. Na margo byrokracie Miroššay podotkol, že to, čo sa dá spraviť v súkromnej sfére za mesiac, v štátnej niekedy trvá pol roka až rok. Takisto politici majú podľa jeho slov tendenciu riešenia veľmi zjednodušovať a verejnosti sa potom ťažšie vysvetľuje, že pri vývoji nejde "len" o aplikáciu, ale aj o bezpečnostný projekt.