Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Ekonomika

Slovensko nie je potravinovo sebestačné, tvrdí mäsovýrobca

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ako povedal generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba Cimbaľák Pavol Sčensný, v posledných dvadsiatich rokoch na Slovensku neprevýšil vývoz nad dovozom potravín ani raz.

Bardejov 5. marca (TASR) – Slovensko nie je potravinovo sebestačné. Na kauze s pokazeným mäsom nesú najväčšiu vinu poľské úrady, tvrdí bardejovská Mäsovýroba Cimbaľák. Podľa mäsovýrobcu, kým akékoľvek mäso zo zahraničia prejde naše hranice, musí prejsť dôležitými kontrolami. Vykonávajú ich štátne orgány danej krajiny, z ktorej mäso pochádza. Predajca i distribútor musia mať certifikát o povolení na dovoz do krajín Európskej únie.

Ako povedal generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba Cimbaľák Pavol Sčensný, v posledných dvadsiatich rokoch na Slovensku neprevýšil vývoz nad dovozom potravín ani raz. "Ako krajina sme prestali byť potravinovo sebestační a aktuálne sa musíme spoliehať na dovoz potravín väčšinou z krajín Európskej únie, ako aj mimo nej. Vyvážame až o tretinu menej potravín a poľnohospodárskych produktov ako ich dovezieme, pričom mäso patrí k top potravinám, ktoré sme nútení dovážať," tvrdí Sčensný s tým, že práve preto sa musia spoliehať na štátne orgány krajín, od ktorých nakupujú.

"Za každých okolností si musíme byť istí, že distribútori, prípadne bitúnky, sú maximálne spoľahliví a kvalita mäsa musí spĺňať vysoké štandardy,“ doplnil Sčensný.

Ako povedal, budú prísnejšie dozerať a vyberať si svojich distibútorov. Spoločnosť Mäsovýroba Cimbaľák sa podľa neho totiž neprávom ocitla v kauze dovezeného hovädzieho mäsa z poľského bitúnku, ktorý mal zabíjať choré zvieratá a predávať z nich mäso. "Z nášho pohľadu nesú najväčší podiel viny práve poľské úrady. Tie nedostatočne kontrolovali bitúnky vo svojej krajine," vraví Sčensný.

Ako ďalej zdôraznil, firma hovädzie mäso z poľského bitúnka Jasienica Mazowiecka nikdy neodoberala priamo, mäso jej dodávali certifikovaní a schválení distribútori.

Mäsovýrobcovia sú však okrem toho povinní o akejkoľvek zásielke mäsa informovať aj Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR a príslušné Regionálne veterinárne a potravinové správy. „Úradní veterinárni lekári majú možnosť vykonať na zásielky úradné kontroly a odobrať vzorky mäsa na vyšetrenie,“ dopĺňa Sčensný s tým, že ich firma nahlási zásielku v deň príjmu, prípadne najneskôr do 24 hodín.

Tento krok už podľa neho prikazuje aj mimoriadne núdzové opatrenie štátnej veteriny, ktoré bolo prijaté 22. februára 2019. Všetkým prevádzkovateľom potravinárskych podnikov, ktorí v mieste určenia prijímajú zásielky hovädzieho mäsa pôvodom z Poľska nariaďuje, aby najneskôr 24 hodín pred prijatím nahlásili zásielku do elektronického systému Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SROV.

Ako dodal Sčensný, mäso z Poľska prešlo kontrolou aj v ich spoločnosti a nikdy nevykazovalo žiadne známky chybovosti. Navyše spoločnosť mäso distribuovala tak, ako ho nakúpila, a teda nespracovávala ho do svojich výrobkov.