Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Slovensko má pre prípad krízy plyn zabezpečený, ubezpečil premiér

Predseda vlády SR Robert Fico (vľavo) a minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský (vpravo) na tlačovej konferencii po skončení rokovania Bezpečnostnej rady SR. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Celková ročná spotreba plynu Slovenska – domácností aj hospodárstva, je približne 5 miliárd m3.

Bratislava 23. mája (TASR) – Slovensko má pre prípad krízy plyn zabezpečený. Uviedol to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) po mimoriadnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR k možnej hrozbe plynovej krízy vyvolanej eskaláciou rusko-ukrajinských vzťahov.

Rokovanie sa uskutočnilo za účasti ministra hospodárstva SR Tomáša Malatinského (nominant Smer-SD), predstaviteľov spoločnosti eustream, a. s., a Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), a. s.

"Je veľmi pravdepodobné, že 1. júna 2014 Gazprom prestane dodávať plyn na ukrajinský trh pre domácu spotrebu Ukrajiny. To však neznamená, že by tento plyn nemal ďalej pokračovať tranzitom na Slovensko a potom ďalej do západnej Európy," spresnil.

Bezpečnostná rada SR podľa premiérových slov preto berie ako jeden z realistických scenárov možnosť, že Ukrajina síce môže mať pozastavené toky plynu, ale súčasne sa plyn bude cez tranzit dodávať na Slovensko a následne k ďalším odberateľom.



"Zaoberali sme sa taktiež otázkou existujúcich zásob plynu. Je veľmi dobré, že bola mierna zima, čo nám umožňuje rýchlejšie napĺňať zásobníky plynu, ktoré na konci tohto vykurovacieho obdobia majú podstatne väčší objem plynu, ako sa očakávalo. Dnes preto môžeme s istotou povedať, že keby na Slovensko neprišiel jeden, jediný kubický meter plynu, ani zo západu, ani z východu, tak do konca septembra 2014 máme pokryté všetky potreby plynu domácností aj hospodárstva," ubezpečil predseda vlády.

Pripomenul zároveň, že celková ročná spotreba plynu Slovenska – domácností aj hospodárstva, je približne 5 miliárd m3. Cez reverzný tok – v rámci prepojenia SR s ČR a Rakúskom, je Slovensko schopné priviesť na svoje územie približne 85 až 90 miliónov m3 plynu denne. "To je niekoľkonásobne vyššia kapacita, ako Slovensko reálne potrebuje pre svoj vnútorný život," dodal.



"Naše ďalšie možné zlepšenia situácie sú v legislatíve, kde by sme mohli požadovať väčšie zásoby od jednotlivých dodávateľov plynu v porovnaní s terajším stavom. Je samozrejme možné pracovať aj na zmluvách, ktoré máme s alternatívnymi dodávateľmi, ktorí by zabezpečili dodávky plynu aj od iných dodávateľov, keby to bolo nevyhnutné," poznamenal Malatinský.