Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

V rebríčku konkurencieschopnosti si Slovensko mierne polepšilo

Slovenská vlajka Foto: TASR/Martin Baumann

V porovnaní s najbližšími susedmi je SR stále ďaleko za Českou republikou, ktorá si však vlani pohoršila o tri priečky.

Bratislava 30. mája (TASR) - Konkurencieschopnosť Slovenska sa počas minulého roku zlepšila. Krajina sa posunula nahor o jednu priečku v rámci rebríčka Indexu svetovej konkurencieschopnosti 2012, ktorý hodnotí 57 krajín sveta.

"Dostali sme sa z 48. na 47. pozíciu. Po veľmi výraznom prepade v roku 2009, kedy sme prepadli Z 32. na 48. miesto," pripomenul na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka Matúš Pošvanc.

Zlepšenie konkurencieschopnosti Slovenska je relatívne voči iným krajinám. V absolútnom ponímaní hlavných ekonomických ukazovateľov sa síce stala ekonomika SR menej konkurencieschopná, no v rámci rebríčka si Slovensko polepšilo.

Stalo sa tak najmä vďaka ešte výraznejšiemu zhoršeniu situácie v ostatných krajinách, najmä z regiónu východnej Európy. "Prosperujúcejšie regióny klesli menej a tie menej prosperujúce si prihoršili. My sme niekde v strede," priblížil projektový manažér nadácie Martin Kapko.

Slováci sú ďaleko za Českom

V porovnaní s najbližšími susedmi je SR stále ďaleko za Českou republikou, ktorá si však vlani pohoršila o tri priečky a skončila na 33. mieste. Stále je pritom najúspešnejšou postkomunistickou krajinou. Poľsko svoju pozíciu na 34. mieste vlani nezmenilo, pričom s lepším výsledkom ako Slovensko skončilo aj Maďarsko, ktoré skončilo na 45. priečke.

Najväčšími výzvami pre rast konkurencieschopnosti Slovenska je pokračovanie v reforme justície a v znižovaní korupcie. Takisto však zníženie deficitu verejných financií na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a reformy v oblasti sociálneho systému, zdravotníctva a verejných výdavkov. Potrebné je takisto zlepšiť flexibilitu na trhu práce.

Na čele je Hongkong

Svetovými lídrami v konkurencieschopnosti ostali na prvom mieste Hongkong, nasledovaný USA a tretie miesto obsadilo Švajčiarsko. Na opačnom konci rebríčka skončila Venezuela, ako predposledné sa umiestnilo Grécko.

Index svetovej konkurencieschopnosti vypracoval švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu v spolupráci so slovenskou Nadáciou F. A. Hayeka a 54 ďalšími organizáciami z celého sveta. Index vyjadruje kvalitu podnikateľského prostredia, pričom za kvalitné prostredie sa považuje také, ktoré najviac pomáha podnikom presadiť sa doma i v zahraničí. Kľúčové údaje pre aktuálny index pochádzajú z roku 2011.