Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

SNS: Predaj podielu v Slovenských elektrárňach MOL-u oslabí štát

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko Foto: TASR/Branislav Račko

SNS sa podľa neho tiež obáva, že vzhľadom na úzke vzťahy Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, sa zvyšuje riziko, že Slovensko bude pod energetickou kontrolou Ruska.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) s obavami sleduje proces príprav na predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární (SE) do zahraničných rúk. "Cieľom SNS je, aby bolo Slovensko silným štátom, tento postup však náš štát oslabuje a rozkladá," vyhlásil pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

Podľa SNS je vysoko znepokojujúci "záujem maďarského MOL-u a maďarskej štátnej spoločnosti MVM o Slovenské elektrárne". "MOL má už teraz významný vplyv v Slovnafte. A pokiaľ MOL a MVM dostanú do rúk elektrárne, bude ďalší náš strategický podnik v maďarských rukách," konštatuje Danko. "SNS to považuje za snahu maďarského premiéra Viktora Orbána mať páky na ovplyvňovanie slovenskej politiky a to je vzhľadom na jeho doterajšie kroky voči maďarským menšinám mimo Maďarska, aj vzhľadom na najnovšie plány SMK vytvoriť na juhu Slovenska 'istú' formu autonómie, viac ako nebezpečné," dodáva.

SNS sa podľa neho tiež obáva, že vzhľadom na úzke vzťahy Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, sa zvyšuje riziko, že Slovensko bude pod energetickou kontrolou Ruska. "V každom prípade však vyvstáva riziko, že iný štát môže cez ekonomické páky ovplyvňovať našu vnútornú i zahraničnú politiku," zhrnul Danko.

Slovenská národná strana žiada vládu a premiéra, aby "veľmi dôsledne zvážili kroky súvisiace s predajom 66-percentného podielu Slovenských elektrární". "Tvrdíme, že strategické podniky patria do rúk štátu. Pokiaľ je ohrozená naša energetická bezpečnosť a možnosť rozhodovať o energetike, oslabuje to štát politicky i ekonomicky. Zisky strategických podnikov patria nám, nie cudzincom, pretože len my by sme mali rozhodovať o tom, na čo ich použijeme," vyhlásil predseda SNS. Dodal, že jeho strana považuje privatizáciu podielu v SE, ktorá prebehla v roku 2005, za "ekonomickú vlastizradu".