Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

SNS žiada pre domácich podnikateľov podmienky aké majú aj zahraniční

Andrej Danko Foto: TASR/Miroslav Košírer

Za jeden z najväčších problémov podľa Andreja Danka považujú slovenskí podnikatelia stále vymožiteľnosť práva.

Bratislava 2. augusta (TASR) - Fakt, že podnikatelia zo zahraničia považujú Slovensko za najatraktívnejšie z regiónu strednej Európy, znamená na druhej strane znevýhodňovanie vlastných podnikateľov. Pre TASR to vyhlásil predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

"Slovenská národná strana žiada rovnaké podmienky pre domácich podnikateľov, aké majú zahraniční investori," vyhlásil s tým, že SNS nedávno reagovala na prieskum magazínu Site Selection, podľa ktorého je naša ekonomika pre zahraničné subjekty najatraktívnejšia. Strana zároveň upozornila, že tieto výhody sú na úkor domácich subjektov. "Samotní slovenskí podnikatelia tvrdia, že investičná situácia slovenských subjektov nie je dobrá, čo dokazuje aj vyjadrenie Podnikateľskej aliancie Slovenska," tvrdí Danko.

Za jeden z najväčších problémov podľa neho považujú slovenskí podnikatelia stále vymožiteľnosť práva. "Ide o dlhodobý problém, ktorý doposiaľ nebol systémovo riešený," konštatuje predseda SNS.

Ďalším problémom je podľa neho neustále zhoršovanie podnikateľského prostredia. "Priamym príkladom je novela Obchodného zákonníka, konkrétne potreba zriadenia osobného účtu v banke a následné vloženie základného imania 5000 eur. Ide o ďalší krok k zvýšeniu byrokracie v podnikaní. Nehovoriac o zvýšení daňového a odvodového zaťaženia pre domáce podniky. V tejto súvislosti SNS neustále apeluje na návrat k rovnej dani," povedal Danko. Zlepšeniu ekonomického prostredia by podľa neho napomohla taktiež informatizácia verejnej správy, čo by "pomohlo odstrániť byrokraciu a zrýchliť vybavovacie procesy".

"Podpora domácich podnikateľov by mala byť prioritným záujmom každej vlády. Opatrenia vládneho kabinetu však pôsobia na firmy likvidačne, zvýšili im náklady a znížili flexibilitu v pracovno-právnych vzťahoch. Nestimulujú firmy rozvíjať sa a prijímať nových zamestnancov, čím dochádza k stagnácii a štátny rozpočet prichádza tak o milióny eur," uzavrel predseda SNS.