Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Ekonomika

Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov by sme nemali riešiť migráciou

Andrej Danko Foto: TASR/Michal Svítok

Pre TASR to uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Na Slovensku chýbajú kvalifikovaní pracovníci najmä v technických odvetviach, začínajú chýbať lekári či zdravotnícky personál. Aj táto, aj predchádzajúca vláda to chcela riešiť tzv. riadenou ekonomickou migráciou.

Podľa Slovenskej národnej strany (SNS) by sa však problém pri troche dobrej vôle mohol riešiť vlastnými zdrojmi. Pre TASR to uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Upozornil, že v Bratislave majú v stredu 20. novembra diskutovať odborníci na konferencii Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), ako koordinátora Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete (EMN) v Slovenskej republike. "Riadená ekonomická migrácia je vraj potrebná pre dlhodobo negatívny demografický vývoj, podľa ktorého 'slovenský trh práce a systém sociálneho zabezpečenia sú závislé od prílevu ľudského kapitálu zo zahraničia'," konštatuje predseda SNS.

"Na Slovensku je však vyše 400.000 ľudí bez práce, čo predstavuje mieru nezamestnanosti takmer 14 percent. A toto číslo stúpa. Pritom zamestnanie nemajú len nekvalifikované sily, problém získať zamestnanie majú práve aj tí, ktorí tu údajne tak chýbajú," dodáva. Mnoho lekárov a zdravotných sestier podľa neho neodišlo do zahraničia len pre vyšší plat, ale aj preto, "lebo na Slovensku nemohli získať žiadny plat, keďže nezohnali žiadne pracovné miesto". "Na jednej strane Slovensko vyháňa svojich vlastných odborníkov do zahraničia, na strane druhej to ponúka cudzincom. Prečo však nedokáže vytvoriť podmienky pre vlastných?" pýta sa Danko.

Vláda, či už súčasná, alebo budúca, by podľa neho v prvom rade mala vytvárať vhodné podmienky pre rozvoj zamestnanosti a nebrzdiť podniky a podnikateľov zvyšovaním daní a odvodov. "Riešenie v dlhodobom horizonte musí zahŕňať aj školstvo, dnes existuje plno škôl, mnohé s diskutabilnou úrovňou, chrliacich stovky politológov, sociológov a sociálnych pracovníkov, ktorí nakoniec skončia v supermarketoch za pokladnicami, pretože trh práce im nedokáže ponúknuť zamestnanie pre ich kvalifikáciu," tvrdí Danko.

Na druhej strane podľa neho zanikajú odborné učilištia či odborné stredné školy a čoraz menej škôl je prepojených s praxou. "Podpora technických smerov, ako je strojárstvo, chemický priemysel, hutnícky priemysel, by bola pri reforme vzdelávacieho systému veľmi vhodná. Nakoniec, podporu by si zaslúžili aj mladí ľudia, aby sa nebáli zakladať rodiny a mať deti," uvádza predseda SNS. "Dnešná ekonomická situácia a nulová podpora rodín s deťmi demografickému vývoju nepraje. Väčšina slušných a pracujúcich ľudí totiž nebude a nevie parazitovať na sociálnom systéme, ktorý je štedrý len pre vyvolených," uzatvára Danko.