Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

SNS: Nielen voda, ale aj strategické podniky majú byť v rukách štátu

Andrej Danko Foto: TASR

Podľa SNS by však rovnako mali byť ošetrené aj strategické podniky, ktoré majú zostať výlučne vo vlastníctve štátu a nepredávať ich súkromným či zahraničným subjektom.

Bratislava 8. júla (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) víta zámer vlády zmeniť Ústavu SR tak, aby pitná, minerálna a geotermálna voda bola jasne definovaná ako vlastníctvo Slovenskej republiky a nebolo ju možné vyvážať za hranice Slovenska, s výnimkou humanitárnej pomoci. "Podľa SNS by však rovnako mali byť ošetrené aj strategické podniky, ktoré majú zostať výlučne vo vlastníctve štátu a nepredávať ich súkromným či zahraničným subjektom," vyhlásil pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

"SNS oceňuje, že vládny kabinet chce doplniť článok 4 Ústavy SR, podľa ktorého je nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky vo vlastníctve Slovenskej republiky. Je to dôležité pre zachovanie tohto bohatstva pre ďalšie generácie slovenských občanov," uviedol.

Národniari by však podľa neho privítali, aby sa k tomu pridružili aj strategické energetické podniky ako plynárne či elektrárne, aj ich dcérske spoločnosti. "Tieto subjekty v štátom vlastníctve si každá rozumná krajina chráni a nepúšťa z rúk. Tak, ako štátne vlastníctvo vody a nemožnosť kšeftovať s ňou, je dôležité pre našu bezpečnosť a sebestačnosť, rovnako je to aj so strategickými energetickými podnikmi," tvrdí Danko. "Navyše, v prípade vlastníctva týchto podnikov v našej krajine zahraničnými subjektmi nám odteká z krajiny kapitál vo forme napríklad dividend. Každý štát, a Slovensko tobôž, tieto peniaze potrebuje pre svoj rozvoj a potreby svojich občanov," zdôraznil predseda SNS.

Kto vlastní kapitál a strategické podniky, podľa neho "vlastní aj štát". "Preto by predstavitelia vlády mali pouvažovať nad možnosťou ústavne ošetriť to, aby strategické podniky zostali výlučne v štátnom vlastníctve a aby sa zamedzilo ďalším vládam, prípadne ďalej rozpredávať to, čo by malo patriť všetkým nám," uzavrel Danko.