Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 19. máj 2025Meniny má Gertrúda
< sekcia Ekonomika

Sociálni partneri sú nespokojní s vládnym riešením zdražovania energií

Na snímke rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR v Bratislave 25. októbra 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka podotkol, že problém zvyšovania cien energií je potrebné riešiť v dvoch fázach.

Bratislava 25. októbra (TASR) – Sociálni partneri po pondelkovom zasadnutí tripartity vyjadrili nespokojnosť s tým, ako vláda rieši zdražovanie energií. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) kritizuje, že vláda nemyslí na to, že aj obciam sa tak zvýšia výdavky, odborárom sa nepáči, že opatrenia nepredstavuje štát, ale na stôl ich položili sociálni partneri, a zamestnávateľom zase prekážajú nízke kompenzácie z Envirofondu.

"My sme požadovali, aby sa vláda zaujímala aj o samosprávy," povedal po rokovaní tripartity podpredseda ZMOS Radomír Brtáň. Narážal tak na zvýšené výdavky samospráv v súvislosti s drahšími energiami najmä pre energeticky veľmi náročné verejné osvetlenie, ale aj pre električkové či trolejbusové vedenie v mestách, v ktorých fungujú.

Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová zase kritizuje, že kým vo viac než 20 krajinách Európskej únie už fungujú nejaké opatrenia na zmiernenie dosahu zdražovania energií alebo sa aktuálne zavádzajú, na Slovensku sa k tomu ešte len otvára diskusia. Takisto sa odborárom nepáči, že na stôl dali návrhy opatrení sociálni partneri, a nie vláda. Podľa jej slov si predstavitelia štátu návrhy odborárov a zamestnávateľov vypočuli a vyjadrili sa k nim, či sa dajú alebo nedajú uskutočniť.

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga po rokovaní poukázal na možné riešenie problémov firiem, ktorým je zvýšenie kompenzácie pre priemyselné podniky z Envirofondu. "Na porovnanie, európska legislatíva hovorí, že takáto kompenzácia môže byť až do výšky 75 %, na Slovensku to legislatíva umožňuje do výšky 7,5 %," ilustroval Kiraľvarga. Kompenzácia v tomto roku by podľa jeho slov mala byť na úrovni dvoch percent. Na rokovaní však od štátu dostali odpoveď, že vyššia kompenzácia sa už tento rok dosiahnuť nedá, pretože si to vyžaduje zmenu zákonov.

Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz povedal, že s väčšou kompenzáciou z Envirofondu sa nepočíta ani budúci rok. Poznamenal, že jediné reálne stanovisko od štátu dostali sociálni partneri k tarife za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá už od nového roka zrejme nebude rovnaká pre všetkých, ale veľkí odberatelia elektrickej energie by mali platiť nižšiu sadzbu, keďže sa tarifa odstupňuje podľa spotreby. "K žiadnemu inému riešeniu sme nedostali stanovisko," dodal Lasz.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka podotkol, že problém zvyšovania cien energií je potrebné riešiť v dvoch fázach. Prvou je riešenie súčasného roku, pretože práve teraz sa uskutočňuje zazmluvňovanie dodávok energií na ďalšie obdobie a niektorým energie zdražejú už teraz. Takisto je podľa neho dôležité predostrieť kľúčové riešenia na budúci rok. "Odchádzam však s pocitom, že ministerstvo hospodárstva má záujem, čo je pozitívny krok, a myslím si, že sa posunieme nejakým spôsobom dopredu," uzavrel Machunka.

Prezident: Je nezodpovedné odmietnuť spoluprácu so štátmi cez pandémiu

Premiér Robert Fico (Smer-SD) cez víkend informoval, že podľa rozhodnutia vlády nemá delegácia SR na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia podporiť pandemickú dohodu.

,aktualizované 

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje za nezodpovedné dobrovoľne si obmedziť prístup k najnovším vedeckým informáciám a zamedziť si možnosť aktívnej spolupráce s vyspelými krajinami v prípade budúcej pandémie.

- Spojené kráľovstvo a Európska únia v pondelok dosiahli významné dohody zamerané na posilnenie obrannej spolupráce, na uľahčenie obchodu s potravinami a tiež na hraničné kontroly, potvrdila britská vláda.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) musí opätovne vyhodnotiť výsledky tendra na výstavbu diaľničného úseku D3 Oščadnica - Čadca, Bukov, II. polprofil. Vyplýva to z rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý vyhovel časti námietok podaných neúspešným uchádzačom.

- Doterajšie zásahy vlád Roberta Fica do druhého dôchodkového piliera pripravili ľudí v SR o stovky miliónov eur. V čase konsolidácie verejných financií je pritom možné, že vláda opätovne siahne na peniaze v druhom pilieri. Vyhlásili to predstavitelia opozičného PS.

- Kremeľ v pondelok vyhlásil, že by uprednostnil ukončenie konfliktu na Ukrajine prostredníctvom diplomacie pred vojenským riešením.

- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) odvolala generálneho riaditeľa Národného osvetového centra (NOC) Erika Kriššáka.

- Vzťah Čechov k Slovensku sa podľa prieskumu STEM výrazne zhoršil. Kým v minulosti ho Česi hodnotili pravidelne najlepšie, v najnovšom prieskume SR klesla na desiate miesto.

- Krízové riadenie štátu treba podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) zreformovať. Na ministerstve vnútra tak vznikne útvar pre krízové riadenie.

- Slovensko si v májovej aukcii štátnych dlhopisov požičalo takmer 607 miliónov eur pri celkovom dopyte investorov 1,626 miliardy eur. Informovala o tom v pondelok Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Koaličný Smer-SD rázne odmieta súčasné znenie pandemickej dohody. Členovia strany sú presvedčení, že dohoda aktuálne nezohľadňuje zásadné pripomienky SR, podkopáva jej suverenitu a vytvára chaos a nejasnosti.

- V medializovanom prípade smrti muža v Tepličke nad Váhom (okres Žilina) z novembra minulého roka policajti nepochybili a použitím tasera nespôsobili jeho smrť.

- Pápež Lev XIV. prijal v pondelok vo Vatikáne na súkromnej audiencii viceprezidenta USA J. D. Vancea s manželkou Ushou.

- Všetky odstrely medveďov sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené, dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia.

- Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu.

- Štátna veterinárna a potravinová správa od stredy (21. 5.) uvoľnila niektoré opatrenia proti šíreniu nákazy slintačky a krívačky. Okrem iného veterinári zrušili zákaz prevozu vnímavých zvierat na celom území Slovenska a umožnili otvorenie všetkých zoologických záhrad.

- Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že jeho vojská budú schopné do konca roka 2025 prevziať plnú kontrolu nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Moskva.

- Takmer 400 mladých šachistov z celého Slovenska sa v uplynulom týždni stretlo v Kongresovom centre pri akvaparku v Liptovskom Mikuláši na Majstrovstvách Slovenska (MSR) mládeže v šachu 2025.

- Nadácia Aevis a iniciatíva My sme les v spolupráci s organizáciou Via Iuris podali celkovo jedenásť súdnych žalôb na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

- Britský horolezec Kenton Cool v nedeľu po devätnásty raz vystúpil na vrchol Mount Everestu, čím prekonal svoj vlastný rekord v počte výstupov medzi zahraničnými horolezcami.

- Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh vysvetľoval svoje rozhodnutie vynechať zo zostavy proti Lotyšsku útočníka Dalibora Dvorského. Devätnásťročný center bol počas duelu štokholmskej A-skupiny majstrovstiev sveta iba v pozícii zdravého náhradníka.