Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

SOPK a UNESCO by mohli spolupracovať v oblasti vody a cestovného ruchu

Peter Mihók Foto: TASR/Michal Svítok

Uviedol to dnes pre TASR predseda SOPK Peter Mihók po rokovaní s generálnou riaditeľkou UNESCO Irinou Bokovovou, ktorá je na návšteve Slovenska.

Bratislava 6. mája (TASR) – Spolupráca Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) by sa mohla týkať dvoch oblastí, a to vody a cestovného ruchu. Uviedol to dnes pre TASR predseda SOPK Peter Mihók po rokovaní s generálnou riaditeľkou UNESCO Irinou Bokovovou, ktorá je od štvrtka (5. 5.) na návšteve Slovenska. Dnešné stretnutie vyústi do prípravy memoranda o spolupráci medzi UNESCO a SOPK, ktoré Mihók podpíše pri svojej budúcej návšteve v Paríži.

"Hlavným cieľom stretnutia bolo diskutovať o rámci budúcej spolupráce medzi UNESCO a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou, pretože UNESCO má okrem svojho základného poslania, ktoré smeruje do kultúry a vzdelávania, aj témy týkajúce sa rozvoja podnikania," priblížil šéf obchodnej a priemyselnej komory.

"Dešifrovali sme dve oblasti, na ktoré by sme sa v budúcnosti radi koncentrovali. Prvou oblasťou je to, čo UNESCO nazýva tzv. voda pre rodinu, teda urobiť vodu dostupnou pre každého občana zemegule. Majú rozvinuté viaceré programy, najmä v afrických krajinách, ktoré najviac trpia suchom. Pod egidou UNESCO, na projektoch spolufinancovaných aj niektorými medzinárodnými inštitúciami, by mohli participovať aj slovenské firmy, a to nielen v oblasti čerpania a dodávok pitnej vody, ale aj spracovania odpadových vôd, ako aj v oblasti zavlažovania a celkovej distribúcie vody," spresnil.

Druhou možnou oblasťou spolupráce medzi SOPK a UNESCO je podľa Mihóka ochrana pamiatok UNESCO, teda svetového kultúrneho a prírodného dedičstva na Slovensku a ich aktívne využitie pre turizmus. "My máme tiež niekoľko pamiatok v rámci kultúrneho a prírodného dedičstva. Celkove je konštatované, nielen zo strany UNESCO, ale aj zahraničnými turistami prichádzajúcimi k nám, že Slovensko sa pomerne málo stará o spomínané pamiatky. Dohodli sme sa preto, že UNESCO by vyslalo na Slovensko svojich expertov, ktorí by vysvetlili, aký má byť vzťah k pamiatkam a ako sa dajú využiť v prospech rozvoja krajiny a hlavne turizmu," dodal šéf SOPK.