Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

SOPK: JAR by mohla byť cestou SR na trhy afrických štátov

Foto: SOPK

Hlavnými obchodnými partnermi JAR sú Čína, USA, Nemecko, Veľká Británia, Japonsko, India.


Bratislava 8. decembra (TASR) – Slovensko potrebuje rozšíriť vývoz aj do krajín mimo Európskej únie (EÚ), keďže až 85 % vývozu sa orientuje práve na tieto krajiny a podobné čísla podľa generálneho tajomníka Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Martina Hrivíka zaznamenáva SR aj v rámci dovozu. Zaujímavým obchodným partnerom je napríklad Juhoafrická republika (JAR), s ktorou má Slovensko aktívne obchodné saldo. Skonštatoval to v rámci dnešného fóra SOPK, zorganizovaného v spolupráci s Veľvyslanectvom JAR.

"Juhoafrická republika je významným ekonomickým partnerom v rámci Afriky a aj aktuálne čísla hovoria o tom, že máme vysoko aktívnu vzájomnú obchodnú bilanciu. Napriek tomu si myslíme, že potenciál na africkom kontinente je podstatne väčší,"
zdôraznil Hrivík. Priestor vidí v oblasti vývozu strojárskych výrobkov, chemických výrobkov najmä z kaučuku či telekomunikačných zariadení. JAR môže byť podľa neho bránou aj na trhy ostatných krajín afrického kontinentu.

Veľvyslanec JAR Tebogo Seokolo prezentoval možnosti slovenských firiem na obchodovanie v Juhoafrickej republike. "Infraštruktúra našej krajiny je veľmi podobná Európe, o čom by sa mohli presvedčiť slovenskí podnikatelia priamo na mieste. Prioritnými sektormi pre vládu JAR sú energetika, najmä investície do obnoviteľných zdrojov energií, ale zaujímavý je pre nás aj program využitia jadrovej energie, či výstavba diaľnic a železničných spojení v rámci afrického kontinentu," povedal pre TASR. Podľa veľvyslanca by sa obchodné vzťahy mohli rozvinúť vo výrobe súčiastok pre automobilový priemysel, ktoré by JAR nemusela dovážať, ale využila by sa surovinová základňa priamo na mieste.

Juhoafrická republika má 25-% nezamestnanosť a vláda si stanovila, že do roku 2020 zamestná 5 miliónov ľudí. Hlavnými artiklami vývozu JAR sú zlato, nerastné suroviny, diamanty, kovy a kovové výrobky, potraviny a automobilové komponenty. Dováža naopak stroje, dopravné zariadenia, hotové výrobky, potraviny a automobilové komponenty. Hlavnými obchodnými partnermi JAR sú Čína, USA, Nemecko, Veľká Británia, Japonsko, India. Hlavné komodity, ktoré Slovensko do krajiny vyváža sú vozidlá, náhradné diely, kotle, stroje, prístroje, mechanické zariadenia, umelá hmota a výrobky z nej.

V obchodnom jazyku sa komunikuje anglicky, inak je v JAR 11 úradných jazykov. Náboženstvo je prevažne kresťanské, slobodu vierovyznania zaručuje ústava. Právny systém vychádza z rímsko-holandského práva a ústavy z roku 1996.