Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. máj 2025Meniny má Urban
< sekcia Ekonomika

Spoločnosť Air France-KLM v roku 2021 znížila straty na polovicu

Na archívnej snímke z 30. septembra 2003 lietadlo Air France roluje vedľa lietadla spoločnosti KLM na letisku vo francúzskom Roissy. Foto: TASR/AP

Skupina, ktorá v roku 2020 dostala úvery v hodnote 10,4 miliardy eur od Francúzska a Holandska, už splatila 500 miliónov eur z francúzskej štátnej pôžičky.

Paríž 17. februára (TASR) - Francúzsko-holandská letecká spoločnosť Air France-KLM vo štvrtok oznámila, že v minulom roku znížila svoju čistú stratu o viac ako polovicu. A jadrový zisk spoločnosti prekonal odhady analytikov vďaka obnoveniu transatlantického cestovania. Ale vzhľadom na to, že stále čelí pandémii, bude potrebovať ďalšie posilnenie kapitálu.

Konkrétne, letecká spoločnosť vykázala za minulý rok stratu 3,3 miliardy eur. Jej zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) pritom dosiahol 745 miliónov eur. Analytici, ktorých oslovila spoločnosť Refinitiv, očakávali EBITDA 342,9 milióna eur.

Tržby vo výške 14,32 miliardy eur prekonali tiež priemerný odhad v prieskume spoločnosti Refinitiv na úrovni 13,97 miliardy eur.

Aerolínie Air France-KLM uviedli, že plánujú zvýšiť vlastný kapitál o približne 4 miliardy eur a priznali tiež, že variant omikron nového koronavírusu zabrzdil pozitívne trendy po dobrom začiatku 4. štvrťroka.

Spoločnosť sa rozhodla neposkytnúť usmernenia na rok 2022 pre neistotu spojenú s pandémiou.

Skupina, ktorá v roku 2020 dostala úvery v hodnote 10,4 miliardy eur od Francúzska a Holandska, už splatila 500 miliónov eur z francúzskej štátnej pôžičky.

TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Na Kysuciach spadlo malé motorové lietadlo

Jedna žena sa zranila.

,aktualizované 

- Slovenská lezkyňa Martina Buršíková nepostúpila do finále boulderu na podujatí Svetového pohára v Salt Lake City.

- Futbalisti Bologne prehrali v záverečnom 38. kole talianskej Serie A s FC Janov 1:3.

- Medzinárodná porota 78. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes pod vedením francúzskej herečky Juliette Binocheovej udelila Zlatú palmu svetoznámemu iránskemu režisérovi Džafarovi Panahímu za tajne nakrúcaný thriller "It Was Just an Accident."

- Hokejisti Švajčiarska si po roku opäť zahrajú vo finále majstrovstiev sveta. Obhajcovia striebra zvíťazili v druhom semifinálovom stretnutí na 88. MS v Štokholme nad Dánmi vysoko 7:0.

- Britský pretekár Lewis Hamilton na Ferrari klesne na štartovom rošte nedeľnej VC Monaka seriálu F1 o tri miesta.

- Na Kysuciach pri Oščadnici spadlo malé motorové lietadlo. Pre TASR to potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.

- Hádzanári Tatrana Prešov sa ujali vo finálovej sérii play off Niké Handball extraligy vedenia 2:1.

- Na Slovensku sa budúci týždeň začne jarné kolo pozorovania motýľov - Motýlia polhodinka. Zapojiť sa môžu všetci a prispieť tak k zberu údajov pre vedcov.

- Jedného ťažko zraneného človeka si vyžiadala dopravná nehoda v Nízkych Tatrách nad obcou Vyšná Boca.

- Futbalisti AS Trenčín sa udržali v Niké lige. Po utorkovej remíze 1:1 zdolali v odvete baráže Zlaté Moravce 4:2.

- Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

- Srbský tenista Novak Djokovič získal jubilejný 100. titul na hlavnom profesionálnom okruhu. Vo finále antukového podujatia ATP vo švajčiarskej Ženeve zdolal v pozícii nasadenej dvojky šestku „pavúka" Poliaka Huberta Hurkacza.

- Britský automobilový pretekár Lando Norris získal pole position na VC Monaka seriálu F1.

- Medvedica s dvoma mláďatami popoludní v obci Sučany neďaleko Martina zaútočila na 49-ročného muža.

- Futbalisti Sunderlandu AFC sa po ôsmich rokoch predstavia v anglickej Premier League. Vo finálovom dueli play off Championship zdolali na londýnskom Wembley Sheffield United 2:1.

- Hráči Skalice získali titul v Slovenskej hokejbalovej extralige 2024/2025. V treťom finálovom zápase zdolali obhajcu titulu HBK PROTEF Považská Bystrica 5:2 a v sérii triumfovali 3:0.

- V Spojených arabských emirátoch (SAE) zaznamenali už druhý deň po sebe teplotný rekord - po piatkových 50,4 stupňa Celzia tam v sobotu namerali 51,6 stupňa Celzia.

- Dánsky cyklista Kasper Asgreen vyhral 14. etapu tohtoročného Giro d'Italia. Jazdcovi tímu Education–EasyPost vyšiel na 195 kilometrov dlhej rovinatej trati vedúcej z Trevisa do slovinskej Novej Gorice únik a dosiahol premiérový triumf na Gire.

- Sobotná noc bude chladná, prízemná teplota vo výške päť centimetrov nad povrchom miestami klesne pod nulu. Teplejšie zostane najmä na juhovýchode.

- Hongkong chce ponúknuť štúdium na svojich univerzitách tým zahraničným študentom, ktorí budú nútení vzdať sa štúdia na Harvardskej univerzite.