Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Ekonomika

Sporiteľov otvorenie 2. pilieru neodradí, tvrdia analytici

Ján Richter (Smer-SD) Foto: TASR/Dušan Hein

Podľa analytikov si vláda zmenou pravidiel 2. piliera pomôže.

Bratislava 14. augusta (TASR) - Je málo pravdepodobné, že príspevok do 2. piliera začne opäť rásť. Parlament ho v piatok (10.8.) prostredníctvom zákona o sociálnom poistení znížil z 9 na 4 % a podľa analytika Slovenskej akadémie vied (SAV) Vladimíra Baláža nedôjde k postupnému zvyšovaniu príspevku od roku 2017. "Je to síce pekný úmysel a ja mu veľmi fandím, ale som skeptický ohľadne toho, či sa to naplní," uviedol pre TASR Baláž.

Na základe pozmeňovacieho návrhu Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), ktorý podporili poslanci vládneho Smeru-SD, sa má príspevok postupne zvyšovať každoročne o 0,25 %. Tento proces má začať od roku 2017 a potrvá dovtedy, kým príspevok nedosiahne úroveň 6 %. Podmienkou podpory však bolo znižovanie deficitu a dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v roku 2016, a práve toto vníma Baláž ako prekážku. "To vidím ako veľmi problematické," podotkol analytik.

Možné navyšovanie odvodov do 2. piliera vníma pozitívne analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana. Zmena však bola na poslednú chvíľu prijatá tak, aby sa dotkla až hospodárenia budúcej vlády, pričom zvyšovanie odvodu bude platiť, len ak ustanovenie parlament nezmení. "Toto ustanovenie bolo prijaté bez prezentovania dlhodobých dopadov," povedal pre TASR Ďurana.

Kvôli zásadným zmenám, ktoré do 2. piliera priniesla novela zákona o sociálnom poistení dôjde na 5 mesiacov k otvoreniu systému, aby mali sporitelia možnosť z neho vystúpiť. Pôvodne sa mal 2. pilier otvoriť len na 3 mesiace, no poslanci Smeru-SD presadili predĺženie lehoty. "Ten pilier bol už dva razy otvorený a vystúpilo dokopy asi 7 alebo 8 % ľudí, takže nepredpokladám, že by malo dôjsť k nejakému masovému odlivu," skonštatoval Baláž.

Podobný názor zdieľa aj Ďurana, hoci masové odchádzanie poistencov bude podľa neho závislé od kvality a obsahu sprievodnej kampane. "Ak tá nebude, tak na základe posledného otvorenia nepredpokladáme veľký záujem," dodal analytik.

Z plošného pohľadu na schválenú novelu usudzuje Ďurana, že najväčšiu zmenu prinesie zákon najmä vláde Roberta Fica. Tá totiž bude musieť vďaka zmenšeniu 2. piliera dotovať Sociálnu poisťovňu o tretinu menšou sumou. Deficit poisťovne však ostane a v dohľadnom období bude ďalej narastať. "Pracujúci vo veku 20 až 30 rokov tak prispievajú do systému, ktorý v čase ich dôchodku bude generovať deficit 6 % HDP, čo je suma porovnateľná s ročným výberom DPH," upozornil Ďurana. Zásadným nedostatkom procesu reformy penzijného systému je podľa neho skutočnosť, že nebola prezentovaná štúdia dlhodobých dopadov predkladaných zmien pred rokovaním.

Z pohľadu Vladimíra Baláža nepriniesla novela najvýraznejšie zmeny v rámci 2. piliera, ale v 1. dôchodkovom pilieri. Tu totiž začne dochádzať ku zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku a k pomerne masívnemu prerozdeľovaniu príjmov medzi dôchodcami. "To ja vidím ako najväčší zásah reformy do dôchodkového systému," zdôraznil Baláž.

Ako negatívne vidí, že sa v parlamente nepresadilo zvýšenie odplaty za správu negarantovaných fondov z 0,3 % na 0,6 %. Oproti garantovaným fondom si totiž ich správa vyžaduje vyššie náklady pre dôchodkové správcovské spoločnosti (DDS). "Práve preto, že budú také lacné, tak z nich nemôžeme očakávať nejaké zázraky, to jednoducho nejde," myslí si Baláž.