Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Ekonomika

Spotrebiteľská dôvera v Nemecku stagnuje, očakával sa pokles

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Čo sa týka najnovších údajov, vzrástol najmä podindex sledujúci ochotu nakupovať.

Berlín 27. januára (TASR) - Po predchádzajúcom raste spotrebiteľská dôvera v Nemecku stagnovala, no napriek tomu prekvapila ekonómov, ktorí počítali s jej poklesom. Ukázal to dnes zverejnený prieskum poradenskej spoločnosti GfK. Informoval o tom portál RTTNews.

Index spotrebiteľskej dôvery GfK na február zotrval na januárovej hodnote 9,4 bodu. Ekonómovia očakávali pokles indexu na 9,3 bodu, teda na úroveň z decembra.

"Rastúce riziká tak zatiaľ nemali na nálady spotrebiteľov výraznejší vplyv," uviedla GfK. Upozornila však, že v nasledujúcich mesiacoch by mohla dôvera spotrebiteľov začať klesať, a to najmä v dôsledku rastúcej hrozby terorizmu a obáv časti obyvateľstva, že Nemecko nemusí zvládnuť nekončiaci sa prílev imigrantov.

Čo sa týka najnovších údajov, vzrástol najmä podindex sledujúci ochotu nakupovať. Ten sa zvýšil o 3,7 bodu na 52,7 bodu, čo je najvyššia hodnota od júla 2015, keď dosiahol 55,4 bodu. Mierne vzrástol aj podindex ekonomických očakávaní, naopak, čiastkový index príjmových očakávaní klesol o 3,6 bodu na 47,2 bodu.

Nemecká vláda mierne znížila odhad rastu ekonomiky v tomto roku

Nemecká vláda dnes mierne znížila odhad rastu domácej ekonomiky v tomto roku, ale trvá na tom, že najväčšie európske hospodárstvo je stále "v dobrej forme". Informovala o tom agentúra AFP.

Vláda vo svojej správe mierne upravila svoju predchádzajúcu, jesennú prognózu a najnovšie predpovedá, že nemecká ekonomika tento rok vzrastie o 1,7 %, namiesto o 1,8 .

"Nemecká ekonomika je v dobrej forme," skonštatovala vláda vo svojom vyhlásení.

Revíziu prognózy avizoval už minulý týždeň časopis Der Spiegel, ktorý s odvolaním sa na správu uviedol tiež, že nemeckú ekonomiku aj tento rok potiahnu nízke ceny ropy, slabé euro a rekordne nízke úrokové sadzby Európskej centrálnej banky. Ale zároveň sa na jej výkone odrazí spomaľovanie transformujúcich sa ekonomík, ako je napríklad Čína.

Z predbežných výsledkov spolkového štatistického úradu Destatis vyplýva, že hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa minulý rok zvýšil o 1,7 %, čo je len mierne zrýchlenie po 1,6-% raste v roku 2014.

Nemecko aj vlani dosiahlo rozpočtový prebytok, už druhý rok po sebe, a to vo výške 16,4 miliardy eur, čo zodpovedá 0,5 % HDP.

Podľa fiškálnych pravidiel štáty eurozóny nesmú mať rozpočtový schodok vyšší ako 3 % HDP a v dlhodobom časovom horizonte musia nastaviť svoj rozpočte tak, aby bol aspoň vyvážený, a v lepšom prípade by mali vykázať prebytok. Nemecko tak tento cieľ dosiahlo už predvlani.